Како да се украде милион

Како да се украде милион (1966) е криминалистички филм режиран од Вилијам Вајлер со Питер О'Тул во улога на шармантен уметнички детектив и Одри Хепберн во улога на Никол Бонет, ќерка на еден измамник.

„Како да се украде милион“
РежисерВилијам Вајлер
ПродуцентВилијам Вајлер
Фред Колмар
СценаристЏорџ Бредшо (приказна)
Хери Курниц
Главни улогиОдри Хепберн
Питер О'Тул
Хју Грифит
Ели Волах
МузикаЏон Вилијамс
КинематографијаЧарлс Ланг
Дистрибутер20th Century Fox
Премиера13 јуни 1966
Времетраење123 минути
Земја САД
ЈазикАнглиски
Буџет$6.4 милиони [1]
Бруто заработка$4.4 million [2][3]

Наводи уреди

  1. Solomon 1989, стр. 254.
  2. Solomon 1989, стр. 230.
  3. „Big Rental Pictures of 1966“. Variety. January 4, 1967. стр. 8. ISSN 0042-2738.

Надворешни врски уреди