Приказната на младите сопруги

Приказната на младите сопруги е 1951 англиски филм режиран од Хенри Кас. Во филмот игра и Одри Хепберн во една од своите први улоги како Ев Лестер.[2]

„Приказната на младите сопруги“
Одри Хепберн во сцена од филмот
РежисерХенри Кас
ПродуцентВиктор Скутецки
СценаристЕн Барбнаби
Роналд Џинс (драма)
МузикаФилип Грин
КинематографијаЕрвин Хилиер
МонтажаЕдвард Б. Џарвис
ДистрибутерAssociated British-Pathé Limited
Премиера1951
Времетраење79 минути
ЗемјаОбединето Кралство Англија
ЈазикАнглиски
Бруто заработка£146,059 (UK)[1]

Наводи

уреди
  1. Vincent Porter, 'The Robert Clark Account', Historical Journal of Film, Radio and Television, Vol 20 No 4, 2000 p496
  2. „Young Wives' Tale (1951)“. BFI. Архивирано од изворникот на 25 February 2018.

Надворешни врски

уреди