Кошарка на Летните олимписки игри 1972 (мажи)

Кошарката на Летните олимписки игри 1972 — осмиот официјален кошаркарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Минхен, Западна Германија. На турнирот учествувале вкупно 16 репрезентации.

Олимписки кошаркарски турнир
Минхен 1972
Податоци
GamesЛетни олимписки игри 1972
ДомакинЗападна Германија
ГрадМинхен
Дата27 август 1972 – 9 септември 1972
Мажи
Екипи16
Медали
1 злато СССР
2 сребро САД
3 бронза  Куба
Турнир
← Мексико Сити 1968  Монтреал 1976 →

Првото место го освоил СССР, второто САД и третото Куба.

УчеснициУреди

РезултатиУреди

Прелиминарна фазаУреди

Група AУреди

Репрезентација Натпревар: Победи: Порази: К+: К-: Поени:                
  САД 7 7 0 542 312 14 67-48 61-54 66-35 72-56 81-55 99-33 96-31
  Куба 7 6 1 560 445 13 48-67 64-63 77-65 74-53 84-70 108-63 105-64
  Бразил 7 4 3 561 490 11 54-61 63-64 83-82 72-69 69-75 110-55 110-84
  Чехословачка 7 4 3 493 489 11 35-66 65-77 82-83 74-70 69-68 74-61 94-64
  Шпанија 7 3 4 486 500 10 56-72 53-74 69-72 70-74 79-74 87-76 72-58
  Австралија 7 3 4 523 524 10 55-81 70-84 75-69 68-69 74-79 92-76 89-66
  Јапонија 7 1 6 442 643 8 33-99 63-108 55-110 61-74 76-87 76-92 78-73
  Египет 7 0 7 440 644 7 31-96 64-105 84-110 64-94 58-72 66-89 73-78

Група БУреди

Репрезентација Натпревар: Победи: Порази: К+: К-: Поени:                
  СССР 7 7 0 639 479 14 79-66 74-67 100-87 87-63 94-64 111-80 94-52
  Италија 7 5 2 547 471 12 66-79 78-85 71-54 68-57 71-59 101-81 92-56
  Југославија 7 5 2 582 484 12 67-74 85-78 74-79 81-56 85-64 117-76 73-57
  Порторико 7 5 2 570 531 12 87-100 54-71 79-74 81-74 85-83 92-72 92-57
  Западна Германија 7 3 4 482 518 10 63-87 57-68 56-81 74-81 67-65 93-74 72-62
  Полска 7 2 5 520 536 9 64-94 59-71 64-85 83-85 65-67 90-75 95-79
  Филипини 7 1 6 526 666 8 80-111 81-101 76-117 72-92 74-93 75-90 68-62
  Сенегал 7 0 7 405 586 7 52-94 56-92 57-73 57-92 62-72 59-95 62-68

13-16 местоУреди

Дата Репрезентација Резултат Репрезентација
5 септември   Филипини 2-0 (без борбе[1])   Египет
6 септември   Јапонија 70-67   Сенегал

9-12 местоУреди

Дата Репрезентација Резултат Репрезентација
5 септември   Западна Германија 69-70   Австралија
6 септември   Шпанија 76-87   Полска

5-8. местоУреди

Дата Репрезентација Резултат Репрезентација
7 септември   Чехословачка 63-66   Југославија
  Порторико 87-83   Бразил

15-16 местоУреди

Дата Репрезентација Резултат Репрезентација
8 септември   Сенегал 2-0 (без борбе[1])   Египет

13-14 местоУреди

Дата Репрезентација Резултат Репрезентација
8 септември   Филипини 82-73   Јапонија

11-12 местоУреди

Дата Репрезентација Резултат Репрезентација
8 септември   Западна Германија 83-84   Шпанија

9-10 местоУреди

Дата Репрезентација Резултат Репрезентација
9 септември   Австралија 91-83   Полска

7-8 местоУреди

Дата Репрезентација Резултат Репрезентација
8 септември   Чехословачка 69-87   Бразил

5-6 местоУреди

Дата Репрезентација Резултат Репрезентација
9 септември   Југославија 86-70   Порторико

МедалиУреди

 
2° место

  САД
 
Олимписки шампион

  СССР
1° титула
 
3° место

  Куба

Конечен пласманУреди

Пласман Репрезентација Pld Победи Порази
    СССР 9 9 0
    САД 9 8 1
    Куба 9 7 2
4   Италија 9 5 4
5   СФРЈ 9 7 2
6   Порторико 9 6 3
7   Бразил 9 5 4
8   Чехословачка 9 4 5
9   Австралија 9 5 4
10   Полска 9 3 6
11   Шпанија 9 4 5
12   Западна Германија 9 3 6
13   Филипини 9 3 6
14   Јапонија 9 2 7
15   Сенегал 8 0 8
16   Египет 8 0 8

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 Египет се повлекол од турнирот по т.н. Минхенски масакар. НАтпреварот е регистриран со службен резултат 2:0