Машка кошаркарска репрезентација на Шпанија

Кошаркарската репрезентација на Шпанија е претставник на Шпанија на меѓународни кошаркарски натпреварувања. Репрезентацијата на Шпанија има бројни успеси кои вклучуваат прво место на Светското првенство во кошарка во 2006 и второ место на Европското првенство во кошарка во 2007.

Шпанија España

Flag of Spain.svg

Ранг листа на ФИБА: 3та
Член на ФИБА од: 1934
ФИБА зона ФИБА Европа
Национална федерација: КФШ
Тренер: Серхио Скариоло
Прекар: La ÑBA, la Roja
Олимписки игри
Учества 10
Медали Silver medal.svg Сребро: 1984, 2008
Светско првенство
Учества 9
Медали Gold medal with cup.svg Злато: 2006, 2019
Евробаскет
Учества 26
Медали Gold medal with cup.svg Злато: 2009, 2011
Silver medal with cup.svg Сребро: 1935, 1973, 1983, 1999, 2003, 2007
Bronze medal with cup.svg Брозна: 1991, 2001
Дресови
Kit body redsides.png
Светли jersey
Kit shorts redsides.png
Team colours
Светли
Kit body yellowsides.png
Темни jersey
Kit shorts yellowsides.png
Team colours
Темни


СелекцијаУреди

Европско првенство 2007.

# Позиција Име и презиме Година на раѓање Висина Клуб
4 центар По Гасол 1980. 215   Мемфис Гризлис
5 бек Руди Фернандес 1985. 195   Јувентуд Бадалона
6 бек Карлос Кабезас 1980. 186   Уникаха Малага
7 бек Хуан Карлос Наваро 1980. 192   Мемфис Гризлис
8 крило Хосе Калдерон 1981. 191   Торонто Рапторс
9 центар Фелипе Рејес 1980. 206   КК Реал Мадрид
10 крило Карлос Хименес 1976. 204   Уникаха Малага
11 бек Серџо Родригес 1986. 190   Портланд Треилблејзерс
12 бек Берни Родригес 1980. 197   Уникаха Малага
13 центар Марк Гасол 1985. 215   КК Цирона
14 крило Алекс Мумбру 1979. 202   КК Реал Мадрид
15 крило Хорхе Гарбахоса 1977. 205   Торонто Рапторс
- тренер Пепу Хернандес