Отвори го главното мени

Машката кошаркарска репрезентација на Германија е националниот тим кој ја претставува државата на меѓународните натпреварувања. Репрезентацијата е предводена од Германскиот кошаркарски сојуз и е член на ФИБА Европа. Германија е наследник на Западна Германија и по обединувањето на Западна со Источна Германија има само една репрезентација. До денес Германија има 20 учества на Евробаскетот со едно злато и едно сребро, пет учества на олимписките турнири без медали и пет учества на светските првенства со една бронза.

Германија Deutschland

Германија

Ранг листа на ФИБА: 12-та
Член на ФИБА од: 1934
ФИБА зона ФИБА Европа
Национална федерација: Германски кошаркарски сојуз
Тренер: Дирк Бауерман
Олимписки игри
Учества 5 (1936, 1972, 1984, 1992, 2008)
Медали нема
Светско првенство
Учества 5 (1986, 1994, 2002, 2006, 2010)
Медали Bronze medal with cup.svg бронза: 2002
Евробаскет
Учества 20
Медали Gold medal europe.svg злато : 1993
Silver medal europe.svg сребро: 2005
Дресови
Kit body thinsidesonwhite.png
Светли jersey
Kit shorts blanksides2.png
Team colours
Светли
Kit body thinwhitesides.png
Темни jersey
Kit shorts whitesides.png
Team colours
Темни


СоставУреди

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди