Машка кошаркарска репрезентација на СССР

национална спортска репрезентација

Машката кошаркарска репрезентација на Советскиот Сојуз бил репрезентацијата кој ја претставувал државата на меѓународните кошаркарски турнири. СССР бил член на ФИБА Европа сè до 1990 година. Според достигнувањата и титулите, СССР е најуспешната кошаркарска нација.[1] Така, СССР имал 9 учества на Олимпијадите (две злата, четири сребра, три бронзи), 9 учества на светските првенства (три злата, три сребра, две бронзи) и 21 учество на Евробаскетот, каде освоила 14 злата, три сребра и четири бронзи.

Советски Сојуз Советский Союз

СССР

Ранг листа на ФИБА: распадната
Член на ФИБА од: 1923
ФИБА зона ФИБА Европа
Национална федерација: Кошаркарска федерација на СССР
Тренер: нема
Олимписки игри
Учества 9
Медали злато: 1972, 1988
сребро: 1952, 1956, 1960, 1964
бронза: 1968, 1976, 1980
Светско првенство
Учества 9
Медали злато: 1967, 1974, 1982
сребро: 1978, 86, 1990
бронза: 1963, 1970
Евробаскет
Учества 21
Медали злато: 1947, 1951, 1953, 1957, 1959, 1961, 1963, 1965, 1967, 1969, 1971, 1979, 1981, 1985
сребро: 1975, 1977, 1987
бронза: 1955, 1973, 1983, 1989
Дресови
Светли jersey
Team colours
Светли
Темни jersey
Team colours
Темни


Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 2011-09-06.