Машка кошаркарска репрезентација на Полска

Машката кошаркарска репрезентација на Полска е репрезентацијата кој ја претставува државата на меѓународните кошаркарски натпревари. Репрезентацијата е предводена од Полската кошаркарска федерација и истата е член на ФИБА Европа. Најголем успех на Полска е сребрен медал на Евробаскетот 1963 година и четврто место на Олимписките игри во 1936.

Полска Polska

Полска

Ранг листа на ФИБА: T-13та
Член на ФИБА од: 1934
ФИБА зона ФИБА Европа
Национална федерација: Polski Związek Koszykówki (PZKosz.)
Тренер: САД Мајк Тејлор
(од 2014)
Прекар: Biało-czerwoni
(„бело-црвени“)
Orły („орли“)
Олимписки игри
Учества 6 (1936, 1960, 1964, 1968, 1972, 1980)
Медали 0
Светско првенство
Учества 2 (1967, 2019)
Медали 0
Евробаскет
Учества 28
Медали сребро 1963
бронза 1939, 1965, 1967
Дресови
Светли jersey
Team colours
Светли
Темни jersey
Team colours
Темни


Состав уреди

Составот на Полска во 2011 година бил:

позиција почетни резервни резервни неактивни
центар Марќин Гортат Адам Лапета Адам Хрицаниук Шимон Шевчик
напад Мацјеј Лампе Филип Дилевич Михал Игнерски
напад Томас Келати Лукаш Мајевски
бек Давид Логан Михал Хилински Дардан Бериша Камил Ханас
бек Лукаш Кошарек Криштоф Шубарга

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди