Западна Померанија-Грајфсвалд

Западна Померанија-Грајфсвалд (германски: Vorpommern-Greifswald) — округ (Kreis) во источниот дел на сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се граничи со (од запад надесно) окрузите Мекленбуршка Езерска Област и Западна Померанија-Риген, Балтичкото Море, Полска (Западнопоморско Војводство) и покраината Бранденбург. Административно седиште на округот е Грајфсвалд.[2]

Западна Померанија-Грајфсвалд
Landkreis Vorpommern-Greifswald

Округ
Mecklenburg-Vorpommern VG 2011.svg
Земја Германија
ПокраинаМекленбург-Западна Померанија
Адм. цент.Грајфсвалд
Површина
 • Вкупна3.927 км2 (1,516 ми2)
Население (31 декември 2018)[1]
 • Вкупно236.697
 • Густина60/км2 (160/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Карта на општините и градовите во Западна Померанија-Грајфсвалд

ИсторијаУреди

Округот бил основан со спојување на поранешните окрузи Источна Западна Померанија и Икер-Рандов, како и општинските заедници Јармен-Тутов и Пенетал/Лец од округот Демин, и поранешниот слободен град Грајфсвалд, како дел од локалната административна реформа во септември 2011.[2] Името на округот било одлучено на референдум на 4 септември 2011.[3] Предложено име за округот било и Јужна Западна Померанија (Südvorpommern).

Градови и општиниУреди

Слободни градови Слободни општини
 1. Анклам
 2. Грајфсвалд
 3. Пазевалк
 4. Штрасбург
 5. Икерминде
 1. Херингсдорф
Општински заедници
 1. Бугенхаген
 2. Крумин
 3. Ласан2
 4. Литов
 5. Зауцин
 6. Волгаст1, 2
 7. Цемиц
 1. Албек
 2. Алтварп
 3. Егезин1, 2
 4. Грамбин
 5. Хинтерзе
 6. Леополдсхаген
 7. Липгартен
 8. Либс
 9. Луков
 10. Мајерсберг
 11. Менкебуде
 12. Фогелзанг-Варзин
 1. Баргишов
 2. Блезевиц
 3. Болдеков
 4. Бугевиц
 5. Буцов
 6. Духеров
 7. Ивен
 8. Крин
 9. Крузенфелде
 10. Медов
 11. Нецов-Липен
 12. Ној Козенов
 13. Нојенкирхен
 14. Постлов
 15. Росин
 16. Зарнов
 17. Шпантеков1
 18. Штолпе
 1. Алт Телин
 2. Бенцин
 3. Даберков
 4. Јармен1, 2
 5. Круков
 6. Тутов
 7. Фелшов
 1. Беренхоф
 2. Даргелин
 3. Дерзеков
 4. Дидрихсхаген
 5. Хинрихсхаген
 6. Левенхаген
 7. Мезекенхаген
 8. Нојенкирхен1
 9. Вакеров
 10. Вајтенхаген
 1. Бергхолц
 2. Бланкензе
 3. Бок
 4. Глазов
 5. Грамбов
 6. Краков
 7. Лекниц1
 8. Надрензе
 9. Пенкун2
 10. Плевен
 11. Рамин
 12. Росов
 13. Ротенклемпенов
 1. Бринцов
 2. Хансхаген
 3. Кацов
 4. Кемниц
 5. Креслин
 6. Лесин
 7. Лубмин1
 8. Ној Болтенхаген
 9. Рубенов
 10. Вустерхузен
 1. Гермин
 2. Лец1, 2
 3. Засен-Трантов
 1. Алтвигсхаген
 2. Фердинандсхоф
 3. Хамер на Икер
 4. Хајнрихсвалде
 5. Ротемил
 6. Торгелов1, 2
 7. Вилхелмсбург
 1. Брициг
 2. Фаренвалде
 3. Грос Луков
 4. Јацник
 5. Кобленц
 6. Кругсдорф
 7. Ниден
 8. Папендорф
 9. Полцов
 10. Ролвиц
 11. Шенвалде
 12. Фирек
 13. Церентин
 1. Карлсхаген
 2. Мелшов
 3. Пенеминде
 4. Трасенхајде
 5. Циновиц1
 1. Бенц
 2. Дарген
 3. Гарц
 4. Каминке
 5. Корсвант
 6. Козеров
 7. Лодин
 8. Мелентин
 9. Пудагла
 10. Ранквиц
 11. Штолпе на Узедом
 12. Икериц
 13. Узедом1, 2
 14. Цемпин
 15. Цирхов
 1. Банделин
 2. Грибов
 3. Грос Кизов
 4. Грос Полцин
 5. Гицков2
 6. Карлсбург
 7. Клајн Бинцов
 8. Лимансдорф
 9. Мурхин
 10. Рубков
 11. Шмацин
 12. Врангелсбург
 13. Цитен
 14. Цисов1
1седиште на општинската заедница;2град

НаводиУреди

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2018 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. 31 декември 2018. (германски)
 2. 2,0 2,1 „Административна реформа на Мекленбург-Западна Померанија“. Посетено на 5 септември 2011.
 3. „Referendum results Mittleres Mecklenburg“. Посетено на 5 септември 2011.

Координати: 53°50′N 13°40′E / 53.833° N; 13.667° E / 53.833; 13.667