Фирек (германски: Viereck) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Фирек
Фирек is located in Германија
Фирек
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Икер-Рандов-Тал
Градоначалник Фриц Морхолц
Основни податоци
Површина 54,74 км2
Надм. височина 15 м
Население 1.027 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UER
Пошт. бр. 17309
Повик. бр. 039744, 039748
Портал www.amt-uecker-randow-tal.de
Местоположба на Фирек во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 53°33′N 14°02′E / 53.550° N; 14.033° E / 53.550; 14.033Координати: 53°33′N 14°02′E / 53.550° N; 14.033° E / 53.550; 14.033

Фирек бил основан во 1748 како дел од политиката за повторно населување на кралот Фридрих II Велики. Тогашниот пруски министер задолжен за населување, Адам Ото фон Фирек, станал имењак на местото, кое било преименувано во негова чест во 1751.

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. 31 декември 2019. (германски)