Западна Померанија-Риген

округ во Мекленбург-Западна Померанија, Германија

Западна Померанија-Риген (германски: Vorpommern-Rügen) — округ во северниот дел на сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се граничи со (од запад надесно) Балтичкото Море и окрузите Западна Померанија-Грајфсвалд, Мекленбуршка Езерска Област и Росток. Седиштето на округот е ханзеатскиот град Штралзунд.[2]

Западна Померанија-Риген
Landkreis Vorpommern-Rügen

округ
Грб на Западна Померанија-Риген Landkreis Vorpommern-Rügen
Земја Германија
ПокраинаМекленбург-Западна Померанија
СедиштеШтралзунд
Површина
 • Вкупна3.188 км2 (1,231 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно225.383
 • Густина71/км2 (180/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.VR, GMN, NVP, RDG, RÜG
Штралзунд: HST
Мреж. местоwww.lk-vr.de

Западна Померанија-Риген се одликува со разновидна крајбрежна пејзажна линија, тргнувајќи од многуте лагуни, плажи и гребени, дел од нив заштитени во националните паркови Западнопомерански лагуни и Јазмунд. Областа е исто така многу популарно одредиште за домашните и меѓународните туристи, вклучувајќи го Риген, најголемиот остров во Германија, островот Хидензе, полуостровот Фишланд-Дарс-Цингст и соседниот град Барт со Аеродромот Штралзунд Барт, пристаништето Засниц и Штралзунд, кој претставува светско културно наследство на УНЕСКО.

Едрење покрај гребените во Националниот парк Јазмунд, на островот Риген. Округот Западна Померанија-Риген е еден од најпопуларните места за домашните и меѓународните туристи во Германија, благодарение на неговата уникатна заштитена природа, добрата инфраструктура, популарната бањска архитектура, историските градови и пространите плажи на бреговите на Балтичкото Море.

Историја уреди

Округот бил основан со спојување на поранешните окрузи Северна Западна Померанија и Риген и поранешниот слободен град Штралзунд, како дел од локалната административна реформа во септември 2011.[2] Името на округот било одлучено на референдум на 4 септември 2011.[3] Проектното име за округот било Северна Западна Померанија.

Градови и општини уреди

Слободни градови Слободни општини
 1. Гримен
 2. Марлов
 3. Путбус
 4. Засниц
 5. Штралзунд
 1. Бинц
 2. Зидерхолц
 3. Цингст
Општински заедници
 1. Алтенплен1
 2. Грос Мордорф
 3. Клаусдорф
 4. Крамерхоф
 5. Прец
 6. Прон
 1. Барт1, 2
 2. Дивиц-Шполдерсхаген
 3. Фулендорф
 4. Карнин
 5. Кенц-Кистров
 6. Лебниц
 7. Лидерсхаген
 8. Прухтен
 9. Зал
 10. Тринвилерсхаген
 1. Берген на Риген1, 2
 2. Бушвиц
 3. Гарц2
 4. Густов
 5. Лицов
 6. Пархтиц
 7. Пациг
 8. Позериц
 9. Ралсвик
 10. Рапин
 11. Зелен
 1. Аренсхоп
 2. Борн на Дарс1
 3. Дирхаген
 4. Преров
 5. Вик на Дарс
 6. Вустров
 1. Францбург1, 2
 2. Глевиц
 3. Гремерсдорф-Буххолц
 4. Милинхаген-Ебелиц
 5. Папенхаген
 6. Рихтенберг2
 7. Шплитсдорф
 8. Фелгаст
 9. Вајтенхаген
 10. Вендиш Багендорф
 1. Елменхорст
 2. Зундхаген1
 3. Витенхаген
 1. Бабе1
 2. Герен
 3. Ланкен-Границ
 4. Менхгут
 5. Зелин
 6. Цирков
 1. Грос Кордсхаген
 2. Јакобсдорф
 3. Кумеров
 4. Лисов
 5. Ној Бартелсхаген
 6. Нипарс1
 7. Пантелиц
 8. Штајнхаген
 9. Вендорф
 10. Царендорф
 1. Алтенкирхен
 2. Бреге
 3. Дранске
 4. Глове
 5. Ломе
 6. Путгартен
 7. Загард1
 8. Вик
 1. Бад Зилце2
 2. Детмансдорф
 3. Дајелсдорф
 4. Дрехов
 5. Ајксен
 6. Грамендорф
 7. Гранзебит
 8. Хуголдсдорф
 9. Линдхолц
 10. Трибзес1, 2
 1. Аренсхаген-Дасков
 2. Рибниц-Дамгартен1, 2
 3. Шлемин
 4. Землов
 1. Алтефер
 2. Дрешвиц
 3. Гингст
 4. Хидензе
 5. Клис
 6. Нојенкирхен
 7. Рамбин
 8. Замтенс1
 9. Шапроде
 10. Трент
 11. Уманц
1седиште на општинската заедница;2град

Наводи уреди

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)
 2. 2,0 2,1 „Административна реформа во Мекленбург-Западна Померанија“. Архивирано од изворникот на 2011-10-04. Посетено на 5 септември 2011.
 3. „Резултати од референдумот“. Посетено на 5 септември 2011.

54°20′N 13°00′E / 54.333° СГШ; 13.000° ИГД / 54.333; 13.000