Ласан (германски: Lassan) — град во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа на реката Пенештром, ракав на реката Одра, 15 километри североисточно од Анклам.

Ласан
Грб на Ласан
Ласан is located in Германија
Ласан
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. На Пенештром
Градоначалник Хајно Репковски
Основни податоци
Површина 27,98 км2
Надм. височина 5 м
Население 1.483 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17440
Повик. бр. 038374
Портал www.lassan.de
Местоположба на градот Ласан во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 53°56′N 13°50′E / 53.933° N; 13.833° E / 53.933; 13.833Координати: 53°56′N 13°50′E / 53.933° N; 13.833° E / 53.933; 13.833

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. 31 декември 2019. (германски)