Фердинандсхоф

Фердинандсхоф (германски: Ferdinandshof) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Фердинандсхоф
Грб на Фердинандсхоф
Фердинандсхоф is located in Германија
Фердинандсхоф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Торгелов-Фердинандсхоф
Градоначалник Геролд Зајдлер
Основни податоци
Површина 47,20 км2
Надм. височина 8 м
Население 2.652 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 56 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UER
Пошт. бр. 17379
Повик. бр. 039778
Портал www.ferdinandshof.de
Местоположба на Фердинандсхоф во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 53°39′44″N 13°53′16″E / 53.66222° СГШ; 13.88778° ИГД / 53.66222; 13.88778Координати: 53°39′44″N 13°53′16″E / 53.66222° СГШ; 13.88778° ИГД / 53.66222; 13.88778

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. 31 декември 2019. (германски)