Грибов (германски: Gribow) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Грибов
Грибов is located in Германија
Грибов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Цисов
Градоначалник Јерг-Хаген Тамбах
Основни податоци
Површина 8,17 км2
Надм. височина 19 м
Население 145 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17506
Повик. бр. 038355
Местоположба на Грибов во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 53°57′N 13°29′E / 53.950° N; 13.483° E / 53.950; 13.483Координати: 53°57′N 13°29′E / 53.950° N; 13.483° E / 53.950; 13.483

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. 31 декември 2019. (германски)