Круков (Западна Померанија)

Круков (германски: Kruckow) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се состои од поранешните општини Боргвал, Хајденхоф, Картлов, Круков, Маринфелде, Шмарзов, Тутов-Дорф и Уноде. Во општината се наоѓаат повеќе замоци, како што се тие во Шмарзов и Картлов.

Круков
Замок Картлов во Круков
Замок Картлов во Круков
Круков (Западна Померанија) is located in Германија
Круков (Западна Померанија)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Јармен-Тутов
Месни единици 8
Градоначалник Вера Минхеберг
Основни податоци
Површина 35,39 км2
Надм. височина 67 м
Население 624 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DM
Пошт. бр. 17129
Повик. бр. 039999
Портал www.amt-jarmen-tutow.de
Местоположба на Круков во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 53°54′N 13°14′E / 53.900° N; 13.233° E / 53.900; 13.233Координати: 53°54′N 13°14′E / 53.900° N; 13.233° E / 53.900; 13.233

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. 31 декември 2019. (германски)