Мелентин (германски: Mellenthin) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Мелентин
Воден замок Мелентин (ренесансен замок со шанец)
Воден замок Мелентин (ренесансен замок со шанец)
Грб на Мелентин
Мелентин is located in Германија
Мелентин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Узедом-Југ
Месни единици 3
Градоначалник Манфред Пинтер
Основни податоци
Површина 19,25 км2
Надм. височина 20 м
Население 436 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17429
Повик. бр. 038379
Местоположба на Мелентин во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 53°55′N 14°1′E / 53.917° СГШ; 14.017° ИГД / 53.917; 14.017Координати: 53°55′N 14°1′E / 53.917° СГШ; 14.017° ИГД / 53.917; 14.017

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди