Карлсбург (Западна Померанија)

Карлсбург (германски: Karlsburg) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Карлсбург
Замок Карлсбург
Замок Карлсбург
Грб на Карлсбург
Карлсбург (Западна Померанија) is located in Германија
Карлсбург (Западна Померанија)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Цисов
Месни единици 4
Градоначалник Ролф Варкус
Основни податоци
Површина 28,58 км2
Надм. височина 22 м
Население 1.479  (31 декември 2006)
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17495
Повик. бр. 038355
Портал www.gemeinde-karlsburg.de
Местоположба на Карлсбург во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 53°58′N 13°37′E / 53.967° N; 13.617° E / 53.967; 13.617Координати: 53°58′N 13°37′E / 53.967° N; 13.617° E / 53.967; 13.617

Првичното име на местото било Гнацков. Во 1771 кралот Густав III, кој владеел со Шведска Померанија, го преименувал местото во Карлсбург по првото име на тогашниот земјопоседник Карл фон Бизмарк.

НаводиУреди