Духеров (германски: Ducherow) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Духеров
Грб на Духеров
Духеров is located in Германија
Духеров
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Анклам-Ланд
Градоначалник Карстен Науман
Основни податоци
Површина 77,28 км2
Надм. височина 4 м
Население 2.461 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17398
Повик. бр. 039726
Портал www.amt-anklam-land.de
Местоположба на Духеров во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 53°46′N 13°47′E / 53.767° N; 13.783° E / 53.767; 13.783Координати: 53°46′N 13°47′E / 53.767° N; 13.783° E / 53.767; 13.783

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. 31 декември 2019. (германски)