Торгелов (германски: Torgelow) — град во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа на реката Икер, 12 километри јужно од Икерминде и 41 километар северозапад од Шчеќин. Градот претставува административно седиште на општинската заедница Торгелов-Фердинандсхоф.

Торгелов
Авионски поглед кон Торгелов
Авионски поглед кон Торгелов
Авионски поглед кон Торгелов
Грб на Торгелов
Торгелов во рамките на Германија
Торгелов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Торгелов-Фердинандсхоф
Градоначалник Ралф Готшалк
Основни податоци
Површина 72,22 км2
Надм. височина 10 м
Население 8.972 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 124 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UER
Пошт. бр. 17358
Повик. бр. 03976
Портал www.torgelow.de
Местоположба на градот Торгелов во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Карта
Координати 53°37′N 14°00′E / 53.617° СГШ; 14.000° ИГД / 53.617; 14.000

Наводи

уреди
  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)