Егезин (германски: Eggesin, полапски: Gizyn) — град во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа на реката Икер, 7 километри југоисточно од Икерминде и 42 километри северозападно од Шчеќин. Градот претставува административно седиште на општинската заедница На Шчеќински Залив.

Егезин
Административна зграда во Егезин
Административна зграда во Егезин
Административна зграда во Егезин
Грб на Егезин
Егезин во рамките на Германија
Егезин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. На Шчеќински Залив
Градоначалник Дитмар Јесе
Основни податоци
Површина 88,01 км2
Надм. височина 8 м
Население 4.711 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UER
Пошт. бр. 17367
Повик. бр. 039779
Портал www.eggesin.de
Местоположба на градот Егезин во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Карта
Координати 53°41′N 14°05′E / 53.683° СГШ; 14.083° ИГД / 53.683; 14.083

Железничката станица во Егезин е опслужувана од локалните возови до Нојбранденбург, Пазевалк и Икерминде.

Наводи уреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)