Дарген (германски: Dargen) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Дарген
Дарген is located in Германија
Дарген
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Узедом-Југ
Месни единици 7
Градоначалник Бербел Фин
Основни податоци
Површина 28,22 км2
Надм. височина 1 м
Население 581 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 21 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17419
Повик. бр. 038376
Местоположба на Дарген во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 53°53′N 14°04′E / 53.883° СГШ; 14.067° ИГД / 53.883; 14.067Координати: 53°53′N 14°04′E / 53.883° СГШ; 14.067° ИГД / 53.883; 14.067

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. 31 декември 2019. (германски)