Лесин (германски: Loissin) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Лесин
Лесин is located in Германија
Лесин
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Лубмин
Месни единици 3
Градоначалник Јоахим Херман
Основни податоци
Површина 15,29 км2
Надм. височина 2 м
Население 777 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17509
Повик. бр. 038352
Портал www.amtlubmin.de
Местоположба на Лесин во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 54°07′N 13°32′E / 54.117° N; 13.533° E / 54.117; 13.533Координати: 54°07′N 13°32′E / 54.117° N; 13.533° E / 54.117; 13.533

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. 31 декември 2019. (германски)