Хинтерзе (Западна Померанија)

Хинтерзе (германски: Hintersee) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа близу границата со Полска.

Хинтерзе
Црква во Хинтерзе
Црква во Хинтерзе
Хинтерзе (Западна Померанија) is located in Германија
Хинтерзе (Западна Померанија)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. На Шчеќински Залив
Градоначалник Еделгард Цигфелд
Основни податоци
Површина 44,42 км2
Надм. височина 14 м
Население 318 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 7 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UER
Пошт. бр. 17375
Повик. бр. 039776
Портал www.hintersee-online.de
Местоположба на Хинтерзе во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 53°37′N 14°16′E / 53.617° СГШ; 14.267° ИГД / 53.617; 14.267Координати: 53°37′N 14°16′E / 53.617° СГШ; 14.267° ИГД / 53.617; 14.267

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)