Постлов (германски: Postlow) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Постлов
Постлов is located in Германија
Постлов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Анклам-Ланд
Месни единици 3
Градоначалник Норберт Милке
Основни податоци
Површина 14,71 км2
Надм. височина 9 м
Население 297 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 20 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17391
Повик. бр. 03971/039728
Местоположба на Постлов во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 53°50′N 13°35′E / 53.833° СГШ; 13.583° ИГД / 53.833; 13.583Координати: 53°50′N 13°35′E / 53.833° СГШ; 13.583° ИГД / 53.833; 13.583

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. 31 декември 2019. (германски)