На Шчеќински Залив

На Шчеќински Залив (германски: Am Stettiner Haff) — општинска заедница во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Егезин.

Општинската заедница На Шчеќински Залив се состои од следниве општини:

 1. Албек
 2. Алтварп
 3. Егезин
 4. Грамбин
 5. Хинтерзе
 6. Леополдсхаген
 1. Липгартен
 2. Либс
 3. Луков
 4. Мајерсберг
 5. Менкебуде
 6. Фогелзанг-Варзин

53°25′N 14°03′E / 53.41° СГШ; 14.05° ИГД / 53.41; 14.05