Липгартен (германски: Liepgarten) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Липгартен
Грб на Липгартен
Липгартен is located in Германија
Липгартен
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. На Шчеќински Залив
Градоначалник Ернст Хајдшмит
Основни податоци
Површина 32,81 км2
Надм. височина 12 м
Население 766 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UER
Пошт. бр. 17375
Повик. бр. 039771
Портал www.eggesin.de
Местоположба на Липгартен во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 53°43′N 14°01′E / 53.717° N; 14.017° E / 53.717; 14.017Координати: 53°43′N 14°01′E / 53.717° N; 14.017° E / 53.717; 14.017

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. 31 декември 2019. (германски)