Мезекенхаген

Мезекенхаген (германски: Mesekenhagen) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Мезекенхаген
Мезекенхаген is located in Германија
Мезекенхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Ландхаген
Месни единици 7
Градоначалник Герт Кристоф Зајдлајн
Основни податоци
Површина 25,52 км2
Надм. височина 0 м
Население 999 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17498
Повик. бр. 038351
Портал www.amt-landhagen.de
Местоположба на Мезекенхаген во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 54°09′N 13°19′E / 54.150° N; 13.317° E / 54.150; 13.317Координати: 54°09′N 13°19′E / 54.150° N; 13.317° E / 54.150; 13.317

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2018 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. 31 декември 2018. (германски)