Цирхов (германски: Zirchow) — општина во округот Западна Померанија-Грајфсвалд, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Цирхов
Цирхов is located in Германија
Цирхов
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Грајфсвалд
Месна заед. Узедом-Југ
Градоначалник Герд Вендлант
Основни податоци
Површина 9,42 км2
Надм. височина 17 м
Население 561 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OVP
Пошт. бр. 17419
Повик. бр. 038376
Местоположба на Цирхов во рамките на округот Западна Померанија-Грајфсвалд
Карта
Координати 53°53′N 14°08′E / 53.883° СГШ; 14.133° ИГД / 53.883; 14.133Координати: 53°53′N 14°08′E / 53.883° СГШ; 14.133° ИГД / 53.883; 14.133

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2019 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. 31 декември 2019. (германски)