Венцислав Недев (роден на 18 март 1949 година во Велес) — македонски каратист.[1]

Венцислав Недев
Роден 18 март 1949
Велес, СФРЈ
Националност Македонец
Занимање каратист
Деца Дејан
Алјоша

Животопис уреди

Венцислав Недев е роден на 18 март 1949 година во Велес. Тој започнал да тренира карате во септември 1967 година во Скопје, а негов прв учител бил Атанас Кајчевски. Во 1968 година тој го поминал првиот жолт појас. Истата година во 1968 година го основал првиот карате клуб во Македонија, Карате клубот Работнички-Скопје. Овој клуб победил на многу карате првенства и турнири низ цела поранешна Југославија и Европа. Од 1968 до 1978 година бил врвен спортист и освоил многу национални првенства во карате во Македонија и Југославија. Во 1969 и 1971 година тој добил два бронзени медали. Тој организирал неколку карате семинари во Скопје и Охрид. Тој бил и тренер на Македонската репрезентација и вице-тренер на Југословенската репрезентација.

Во тоа време 60% од членовите на југословенскиот карате тим биле негови студенти. Во 1974 година станал првиот член на југословенската репрезентација од Македонија и учествувал на две европски првенство на ЕАКФ во Лондон, Велика Британија. Во Белград 1974 година стнал Шо-Дан, а следната 1975 година Ни-Дан. Од 1974 до 1986 година учествувал на сите светски првенства на ЕАКФ и на ИАКФ како вице-тренер на југословенската екипа. Во 1979 година станал југословенски шампион. Во Белград во 1980 година станал Сан-Дан. Во 1980 година во Белград бил ко-основач на Фудокан заедно со. Истата 1980 година во Скопје тој организирал Европско првенство во карате за јуниори. Во 1981 година дипломирал на Универзитетот во Белград на Факултет за физичка култура во Белград. Во 1982 година престојувал во меѓународна судиска класа Б во Будимпешта, Унгарија. Во Загреб во 1982 година добил Јон-Дан. Во 1983 година бил судија на Светското првенство на ИАКФ во Каиро, Египет.

Во Умаг во 1987 година добил Го-Дан. Во 1989 година учествувал на закрепнувањето и воспоставувањето на состанокот на ЕАКФ во Пореч, Хрватска. Во 1990 година ја формирал Федерацијата по карате на Македонија и во 1991 година во Тревизо, Италија земјата станала членка на ЕТКФ, а во 1992 година во Монтреал, Канада членка на ИТКФ. Од 1992 година тој е Национален тренер на македонскиот карате тим кој учествува на сите настани ЕТКФ и ИТКФ. Во 1993 година за прв пат учествувал во летниот камп ИТКФ во Сан Диего, САД. Во 1995 година тој станал меѓународен судија со сертификат од ЕТКФ и ИТКФ, класа А и добил Року-Дан.

Во 1995 и 1998 година организирал две европски првенства за јуниори во Скопје. Во 1999 година организирал Балканско традиционално првенство во карате во Скопје. Во Париз во 2002 година добил Шичи-Дан. Во 2004 година бил организатор на Европското првенство во карате за сениори, јуниори и кадети во Скопје. Во 2010 година во Врасна, Грција добил Хачи-Дан.

Во 2019 година Венцислав Недев бил примен во највисокото раководно тело на ИТКФ, на Генералното собрание на ИТКФ кое се одржало во Куритиба, Бразил[2] .

Наводи уреди

  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Железаров“. Македонска енциклопедија. , книга II (М-Ш). Скопје: МАНУ. стр. 1039. Text "series " ignored (help)
  2. „Венцислав Недев примен во највисокото раководно тело на ИТКФ“. „Екипа“. Посетено на 2020-08-22.

Надворешни врски уреди