Алјоша Недев

Алјоша Недев (роден на 13 ноември 1978 година во Скопје) — македонски каратист.[1]

Алјоша Недев
Роден 13 ноември 1978
Скопје, СФРЈ
Националност Македонец
Занимање каратист
Татко Венцислав Недев
Роднини Дејан (брат)

ЖивотописУреди

Алјоша Недев дипломирал на Факултетот за физичка култура во 2006 година во Скопје. Репрезентативец на традиционално карате (од 1992). Повеќепатен државен шампион на Македонија и учесник на балкански, европски и светски првенства; освојувач на 2 сребрени и 1 бронзен медал на европски првенства и 1 сребрен и 1 бронзен медал на светски првенства за сениори. Избран меѓу најдобрите 8 каратисти на светот (2005).

НаводиУреди

  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Недев“. Македонска енциклопедија. , книга II (М-Ш). Скопје: МАНУ. стр. стр. 1039. Text "series " ignored (help)