Бела Црква — село во Општина Кривогаштани, во околината на градот Прилеп.

Бела Црква
Бела Црква is located in Македонија
Бела Црква
Местоположба на Бела Црква во Македонија
Координати 41°16′50″N 21°20′43″E / 41.28056° N; 21.34528° E / 41.28056; 21.34528Координати: 41°16′50″N 21°20′43″E / 41.28056° N; 21.34528° E / 41.28056; 21.34528
Регион Прилепско Поле
Општина Coat of arms of Krivogaštani Municipality.svg Кривогаштани
Население 498 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 572 м
Бела Црква на општинската карта
Krivogaštani Municipality.svg

Атарот на Бела Црква во рамките на општината

Географиja и местоположбаУреди

Бела Црква се наоѓа во Прилепското Поле, во западниот дел на Пелагонија. Низ Бела Црква тече Црна Река, а околу неа има големо поле кое го обработуваат селаните на ова рамничарско село. Бела Црква е оддалечена 21 километар од градот Прилеп, а 9 километри од општинскиот центар Кривогаштани. Селото е споено со соседното село Воѓани.

ИсториjaУреди

Пред многу години, за време на голема поплава на Црна Река кога се било поплавено и не се гледало ништо освен во рамнината една бела црква и луѓето се собрале таму па местото останало да се вика Бела Црква.

Во пишаните извори, Бела Црква за првпат се споменува во 1335 година, кога кралот Стефан Душан го прилoжил селото на манастирот Трескавец.[1]

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Бела Црква живееле 500 жители, сите Македонци.[2]

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Бела Црква имало 352 Македонци, егзархисти.[3]

Според пописот од 2002 година, во селото Бела Црква живеат 498 жители, сите Македонци.[4]

На табелата е прикажан бројот на жители низ сите пописни години:[5]

Година1900190519481953196119711981199119942002
Население 500[2] 352[3] 882 930 907 831 807 687 530 498

Бела Црква во текот на годините со постепена миграција преминало од голема во средна по големина населба.

РодовиУреди

Бела Црква е македонско село.

Според податоците од 1955 година, родови во селото се:[6]

  • Доселеници: Кукевци или Шереметковци (30 к.), Грујовци (1 к.), Станковци (20 к.) и Шипинковци (13 к.) потекнуваат од основачот на селото. Доселени се од селото Смилево во Железник. Не се по потекло Мијаци; Танушевци (17 к.) доселени се од селото Лесково во Железник. Имаат иселеници во Воѓани (Ѓоревци и Благодушовци); Шефтеровци (27 к.) за нив се мисли дека се доселени од некое село во охридско; Сидоровци (8 к.) деленици се од Танушевци; Трпеновци (3 к.) доселени се од Крушево. Таму имаат роднини.

Самоуправа и политикаУреди

Изборно местоУреди

Во селото постои изборното место бр. 1514 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на младински дом.[7]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 391 гласачи.[8]

Редовни настаниУреди

Секоја година на верскиот православен празник Водици секоја година се одржува прослава со познати македонски пејачи. Досега настапувале познати имиња како : Благоја Грујоски, Сузана Спасовска, Јасмина Мукаетова, Гоце Арнаудов, Ирена Спасовска и др.

ЛичностиУреди

  • Ангел Неданов Танушев — селски војвода на ВМРО, кој со својата чета учествува во Битката кај Мечкин Камен во одредот на Питу Гули

ИселеништвоУреди

Од селото Бела Црква има многу луѓе кои живеат во странство како во: Америка, Австралија, Канада и други држави, а луѓето и ден денес се враќаат во Бела Црква.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Ф. Трифуноски, Јован (1998). Битољско-прилепска котлина (српски). Српска академија наука и уметности. стр. 341.
  2. 2,0 2,1 Васил К’нчов. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900, стр.237.
  3. 3,0 3,1 D.M.Brancoff. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.166-167.
  4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  5. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  6. Trifunoski, Jovan F., 1914-1997. (1998). Битољско-Прилепска котлина : антропогеографска проучавања. Srpska akademija nauka i umetnosti. ISBN 86-7025-267-8. OCLC 469501519.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  7. "Описи на ИМ". Посетено на 3 ноември 2019.
  8. "Претседателски избори 2019". Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врскиУреди