Присад

село во Општина Прилеп

Присад — село во Општина Прилеп.

Присад

Сокак во Присад

Присад во рамките на Македонија
Присад
Местоположба на Присад во Македонија
Присад на карта

Карта

Координати 41°24′57″N 21°36′18″E / 41.41583° СГШ; 21.60500° ИГД / 41.41583; 21.60500
Општина  Прилеп
Население 4 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 20087
Присад на општинската карта

Атарот на Присад во рамките на општината
Присад на Ризницата

Географија и местоположба

уреди

Историја

уреди

Стопанство

уреди

Население

уреди
Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948310—    
1953297−4.2%
1961204−31.3%
197195−53.4%
198148−49.5%
ГодинаНас.±%
19919−81.2%
19949+0.0%
20025−44.4%
20214−20.0%

Во почетокот на XX век во селото Присад живееле околу 350 жители.[2]

На Етнографската карта на Битолскиот Вилает од 1901 г. Присад се води како чисто македонско село во Прилепската каза на Битолскиот санџак со 37 куќи.[3]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 350 Македонци.[4]

Според пописот од 2002 г. во Присад живеат само 5 жители и селото е во фаза на изумирање.

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 4 жители, сите Македонци.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 350 240 310 297 204 95 48 9 9 5 4
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[5]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[6]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]

Родови

уреди

Присад е македонско село.

Родови во Присад се:

 • Староседелци: Бластевци (1 куќа), Терзиовци (3 куќи) и Кочовци (2 куќи)
 • Доселеници: Беќаровци (2 куќи), Мечкаровци (1 куќа), Шејтановци (1 куќа), Скуревци (1 куќа), Тодоровци (4 куќи), Лазоровци (4 куќи), Јанкуловци (2 куќи), Илијовци (2 куќи) и Јанковци (1 куќа) доселени се, но не знаат од каде; Шемковци (2 куќи) доселени се околу 1900 година од тогаш уништеното село Црници на планината Клепа (сливот на Бабуна); Петковци (2 куќи) доселени се од селото Бела Црква, таму имаат роднини подалечно потекло од селото Смилево во Железник.[9]

Општествени установи

уреди
 
Манастирската црква „Св. Ѓорѓија“ во близина на Присад

Самоуправа и политика

уреди

Избирачко место

уреди

Во селото постои избирачкото место бр. 1442 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на приватна куќа.[10]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 3 гласачи.[11]

Културни и природни знаменитости

уреди

Редовни настани

уреди

Личности

уреди

Култура и спорт

уреди

Иселеништво

уреди

Наводи

уреди
 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Васил К’нчов. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900, стр.247.
 3. Михајловски, Роберт, уред. (2017). Етнографска карта на Битолскиот вилает (PDF). Каламус. стр. 21.
 4. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 5. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 6. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 7. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 8. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 9. Трифуноски Ф., Јован (1998). Битољско-Прилепска котлина : антропогеографска проучавања (1914-1997). Српска академија наука и уметности. ISBN 8670252678. OCLC 469501519.
 10. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 3 ноември 2019.
 11. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски

уреди