Чепигово

село во Општина Прилеп

Чепигово — село во Општина Прилеп, во околината на градот Прилеп.

Чепигово
Чепигово во рамките на Македонија
Чепигово
Местоположба на Чепигово во Македонија
Чепигово на интерактивна карта

Карта

Координати 41°14′52″N 21°23′44″E / 41.24778° СГШ; 21.39556° ИГД / 41.24778; 21.39556Координати: 41°14′52″N 21°23′44″E / 41.24778° СГШ; 21.39556° ИГД / 41.24778; 21.39556
Општина Coat of arms of Prilep Municipality.svg Прилеп
Население 149 жит.
(поп. 2021)[1]

Пошт. бр. 7524
Шифра на КО 20110
Надм. вис. 750 м
Чепигово на општинската карта
Чепигово во Општина Прилеп.svg

Атарот на Чепигово во рамките на општината
Commons-logo.svg Чепигово на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во Прилепското Поле, оддалечено 22,5 килиометри југозападно од Прилеп.

ИсторијаУреди

Во близина на селото се наоѓаат остатоци од античкиот град Стибера, кој постоел од 3 век п.н.е. до 3 век од нашата ера.

Селото се споменува во турските пописни дефтери од 1467/68 година, како дел од Прилепскиот Вилает (Vilayet-I Prilepe) под името Чапуго и имало 50 семејства и 2 неженети, сите христијани.[2]

СтопанствоУреди

НаселениеУреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948146—    
1953188+28.8%
1961216+14.9%
1971197−8.8%
1981218+10.7%
ГодинаНас.±%
1991186−14.7%
1994167−10.2%
2002162−3.0%
2021149−8.0%

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Чепигово живееле 73 жители, сите Македонци.[3] Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, во 1905 година во Чепигово имало 80 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[4]

Според пописот од 2002 година во Чепигово живееле 162 жители, од кои 160 Македонци и 2 останати.[5]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 149 жители, од кои 144 Македонци, 1 останат и 4 лица без податоци.[6]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 73 80 146 188 216 197 218 186 167 162 149
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[7]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[8]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[10]

РодовиУреди

Чепигово е македонско село.

Родови во селото се:

 • Доселеници: Дебрешлиовци (6 к.) доселени се од селото Дебреште во XIX век; Билевци (5 к.) и Ртовци (4 к.), порано биле еден род доселени се во XIX век од селото Поешево во Битолско; Маријовци (1 к.) доселени се од Мариово; Белоцркванци (2 к.) доселени се после 1912 година од селото Бела Црква, таму се викале Прчковци; Илинци (2 к.) и Смилевци (1 к.) доселени се, првите од Илино (Големо или Мало), а вторите од Бабино во Железник.[11]

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Избирачко местоУреди

Во селото постои избирачкото место бр. 1505 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[12]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 127 гласачи.[13]

Културни и природни знаменитостиУреди

Археолошки наоѓалишта

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. Турски документи за историјата на македонскиот народ кн.4, Методија Соколоски, д-р Александар Стојановски, Скопје 1971, стр.66
 3. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 245.
 4. Brancoff, D.M.. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 150-151.
 5. „Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година)“. Државен завод за статистика.
 6. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 7. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 8. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 9. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 10. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 11. „36 Битољско-прилепска котлина, Ј. Трифуноски.pdf“. Google Docs. Посетено на 2019-01-02.
 12. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 13. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врскиУреди