Драгана Тодоровиќ ( Serbian Cyrillic pronounced [drǎɡana todǒːroʋitɕ], мом. Šarić / Шарић [ʃǎritɕ] ; родена на 2 октомври 1962 година), попозната под уметничкото име Беби Дол ( [bêbi dôːl] ), е српски и југословенски пејач и текстописец. Родена во Белград, своето соло деби го имала во 1981 година со синглот „Мустафа“. Беби Дол станала понатамошна важност и популарност низ целата земја со нејзиниот деби албум Руже и крв . Таа ја претставувала СФР Југославија на натпреварот за песна на Евровизија во 1991 година со „ Бразил “. Досега има издадено четири студиски албуми и имала голем број хит песни во Србија и поранешна Југославија.

Беби Дол
Беби Дол во 1991 г
Животописни податоци
Родено имеДрагана Шариќ
Роден(а)2 октомври 1962(1962-10-02)(61 г.)
Белград, НР Србија, ФНР Југославија
Жанрови
Занимања
 • Singer
 • songwriter
 • actress
ИнструментиВокали
Период на активност1981–сега
Издавачи
Соработници

Раниот живот уреди

Драгана Шариќ е родена на 2 октомври 1964 година во Белград, ФНР Југославија, од мајка Магдалена, која работела за Телевизија Белград и татко Милисав, воен џез-музичар.[1] Три месеци по нејзиното раѓање, семејството се преселило во Копенхаген, Данска, а подоцна продолжило да се движи низ Европа поради работата на нејзиниот татко, кој работел во американските воени бази.[2] Кога Шариќ наполнил седум години, тие на крајот се преселиле во Белград за таа да може да оди на училиште таму.[2] Била ученичка во музичкото училиште во Мокрањац .[2] Учила е клавир и соло пеење, а покрај XIV гимназија, завршила е нижо и средно музичко училиште.

По дипломирањето на 14-та Граматика во Белград, Шариќ започналa да студира антропологија на Филозофскиот факултет на Универзитетот во Белград .[2]

Кариера уреди

1980-ти и 1990-ти: почетоци и популарност низ целата земја уреди

Во доцните 1970-ти, Шариќ го направил својот прв професионален обид како пејачка заедно со колеги студенти од музичко училиште како членови на бендот наречен Таркус.[3] Заедно победија на конкурсот организиран од Радио Белград и добија понуда да направат студиски снимки.[2] Во 1979 година, Шариќ била како придружен вокал на албумот Samo napred... од прогресивната / хард рок групата YU Grupa, што беше нејзино деби настап на плоча, а во 1980 година се појави како гостин вокал на 1980 година. албум Vrt svetlosti на прогресивниот/ психоделичниот рок бенд Igra Staklenih Perli .[4]

Следната година, таа го формирала краткотрајниот бенд Annoda Rouge со нејзиното момче, гитаристот Горан Вејвода и тапанарот Иван Вдовиќ .[3] Во 1981 година, Шариќ, исто така, го направила своето соло деби со синглот „Мустафа“, издаден под PGP-RTB . 7-инчниот сингл, кој беше снимен две години претходно во соработка со Саша Хабиќ, ги вклучуваше насловната песна инспирирана од ориентална музика и „На планетата уздаха“ („На планетата на здивовите“).[3] Во песната „Мустафа“ се појавила снимка на гласот на Слободан Коњовиќ од бендот Козметика, кој беше и копродуцент на синглот.[3] Шариќ го издаде под уметничкото име Беби Дол, кое и го дадоа членовите на групата Идоли .[2] До крајот на годината, југословенскиот музички магазин „Џубокс “ го прогласи „Мустафа“ за рекорд на годината.[2][5] „Мустафа“ бил на врвот на сите топ листи во Југославија и била прогласен за песна на годината, а Бејби Дол ја доби наградата за снимка на годината.

По објавувањето на синглот, Беби Дол почнала да работи на нејзиниот деби албум Руже и крв ( Рози и крв ). Песните за албумот ги компонираше самата таа, со исклучок на традиционалната песна „Sinu Sunca i bratu Meseca“ („На синот на сонцето и братот на месечината“), која датира од 17 век.[3] Споменатата песна содржи снимки од дијалози на Хемфри Богарт и Ингрид Бергман од филмот Казабланка .[3] Албумот бил продуциран од Саша Хабиќ, кој исто така свирел на бас гитара и клавијатури на снимањето, а настапија Горан Вејвода (на гитара), членовите на Du Du A Дејан Костиќ (на гитара и бас гитара) и Зоран Загорчиќ (на синтисајзер), членот на Београд Дејан Станисављевиќ (на клавијатури), таткото на Беби Дол, Милисав Шариќ (на саксофон), Слободан Марковиќ (на клавијатури), Зоран Коњовиќ (на гитара) и Радио Телевизија Белград гудачки ансамбл.[3]

Во март 1983 година, Беби Дол и Лепа Брена биле избрани од Радио Телевизија Белград да се натпреваруваат на музичкиот фестивал Југовизија во Нови Сад со цел да ја претставуваат Југославија на Евровизија 1983 година во Минхен, Западна Германија . Нејзиниот запис „Руди“, кој се однесуваше на Рудолф Валентино, на крајот се пласирала на шестото место.[6] Песната подоцна истата година беше објавена на 12-инчен сингл заедно со омотот на „ Baby Love “ од The Supremes .[3] Нејзиниот прв солистички концерт се одржа на 13 јуни 1983 година во театарот Ателје 212 во Белград.[7] Последователно, Беби Дол му се придружи на Здравко Чолиќ на неговата национална турнеја, а потоа се пресели во Египет, каде што помина неколку години настапувајќи во хотелот Шератон во Каиро .[2] За време на нејзиниот престој во Египет, нејзиниот деби албум Ruže i krv на крајот беше издаден кон крајот на 1983 година преку PGP-RTB на критиката.[5]

Откако се преселил назад во Југославија, Шариќ обезбедил глас за ликот на Соња Савиќ во филмот на Боро Драшковиќ од 1985 година Животот е убав [8] и се појавил во филмот на Жика Митровиќ од 1986 година Protestni албум ( Протестен албум ).[9] Во 1986 година го издаде и макси-синглот „Докажи на сите“, кој го сними со Саша Хабиќ.[3] Во следните години таа ги имаше наградуваните настапи на Меѓународниот саем на музика (МЕСАМ) со „Иншалах“ („ Иншалах “), „Слатки сузе љубови“ („Слатки солзи на љубовта“) и „Кад среќа одлази“ ( „Кога среќата заминува“) во 1986, 1988 и 1989 година, соодветно.[2] Таа, исто така, ја толкуваше Офелија во Хамлет, играна во 1987 година во Народниот театар Титоград .[9] Во 1989 година, Беби Дол настапи и на Златниот малезиски фестивал во Куала Лумпур и соработуваше со Нил Ролник .[10] На фестивалот „МЕСАМ“ учествувала со песната „Инш-Алах“ која и ја донесе првата награда, но било забрането јавно да се емитува. Кон крајот на годината одржала концерт во Ателје 212.

Таа се вратила на Југовизија во Сараево, март 1991 година [11] Таму, таа на крајот победила на натпреварот со „ Бразил “, кој го напишале таа и Зоран Врачевиќ.[11] На 4 мај, Беби Дол ја претставуваше Југославија на Изборот за песна на Евровизија 1991 година што се одржа во Рим, Италија, каде што доби само еден поен од Малта и на тој начин се пласираше на претпоследното место.[12][13] Таа беше и последниот официјален влез на Евровизија од Југославија, бидејќи земјата де факто престана да постои подоцна истата година. Шариќ изјави дека по Евровизија живеела во Париз каде потпишала двегодишен договор за снимање, но на крајот решила да се врати во Србија поради политичката нестабилност во нејзината земја.[2]

Во 1995 година, Беби Дол го издаде својот втор студиски албум Ritam srca ( Ритам на срцето ).[3] Албумот го снимила со гитаристот Марио Шепаровиќ од групата Психополис и клавијатуристот Лаза Ристовски .[3] Албумот вклучуваше песни напишани од Беби Дол и Зоран Врачевиќ, како и обработки на српски јазик на „ Take a Bow “ на Мадона (насловен „Pokloni se“) и „ Over the Rainbow “ (насловена „Iznad duge“).[3] Албумот вклучуваше хитови како претходно објавените „Бразил“ и „Хајде да. . . („Ајде. . . ). На хуманитарниот концерт „Утрешните деца“ во 1999 година организиран од УНИЦЕФ во Хелсинки, Финска, Беби Дол ја изведе песната „Ружа“ („Роза“) и настапи како член на хорот составен од музичари од целиот свет.[10]

2000-ти-денес: Подоцна кариера во музиката и телевизијата уреди

Во 2002 година, Беби Дол го издаде својот повратен албум Љута сам. . . ( Лут сум... ), во продукција на Влада Марковиќ, под PGP-RTS .[3] Албумот, како што изјавила, бил посветен на сите луѓе кои ги изгубила во животот. Една година подоцна, во април, таа влезе на фестивалот „ Беовизија 2003 “ со „Тврдоглава“ („Тврдоглави“), пласирајќи се на 10-тото место. Истата година, таа почна да води сопствено ток-шоу Бла Бла Беби на ТВ Арт.[9] Кон крајот на 2006 година, таа објави насловна албум на англиски јазик, насловен Човек радо изван себе живи ( Еден со задоволство живее надвор од себе ), преку Mascom Records.[5] Следната година, таа го издаде албумот во живо Veče u pozorištu ( Ноќ во театарот ) од нејзиниот концерт одржан во театарот Теразије во февруари 2007 година [14] На него имаше обработки од Лени Кравиц, Сајмон и Гарфункел, Пинк Флојд, Луис Армстронг и Мајкл Џексон, како и песните од нејзиното претходно издание. Во 2008 година, Беби Дол објави компилациски албум, насловен . . . Поклони се. . . ( . . . Земете лак. . . ).[5]

Од 2009 година, Шариќ се натпреваруваше во неколку реални телевизиски шоуа, вклучувајќи ги Фарма, Двор и Задруга .[15] Во текот на 2017 година, Беби Дол беше и натпреварувачка во четвртата српска сезона на Твоето лице звучи познато, победувајќи ја првата епизода како Емели Санде .[16] Во 2020 година, таа се појави камео во серијата Тајкун ( Мајкун ), во режија на Драган Бјелогрлиќ, како фолк пејачка по име Мартина, изведувајќи ја „Рано е за тугу“ („Рано е да се биде тажно“), оригинално изведена од Харис Џиновиќ . .[17]

Соработки уреди

Беби Дол во текот на кариерата имаше голем број на гостувања. Таа се појави на албумите на YU Grupa, Igra Staklenih Perli, Kozmetika, Leb i Sol, Idoli, Du Du A, Zona B, Bajaga i Instruktori, Oliver Mandić, Massimo Savić и други уметници.[3] Таа има напишано текстови за YU Grupa, Cactus Jack, Generacija 5 и други дела.[18]

Личен живот уреди

Во доцните 1970-ти и раните 1980-ти, Шариќ се забавувала со гитаристот Горан Вејвода,[3] и во текот на 1980-тите, била во врска со пејачот Масимо Савиќ, со кого го снимила дуетот „Sunce sja, trava miriše“ („Сонцето сјае, мирисот на Грас е во воздухот“).[19]

На 27 септември 2014 година, по четири години врска, таа се омажила за српскиот професор по руски јазик и литература, роден во Лос Анџелес, Алекс Тодоровиќ.[20][21] Беше објавено и дека таа го променила името во Драгана Тодоровиќ.[20]

Наследство уреди

Во 2006 година, песната „Руди“ била рангирана бр. 43 на листата на Топ 100 домашни песни на B92 .[22]

Дискографија уреди

Студиски албуми уреди

 • Руже и крв (1983)
 • Ritam srca (1995)
 • Љута сам... (2002)
 • Човек радо извор се живи (2006)

Албуми во живо уреди

 • Вече во позицијата (2007)

Компилации уреди

 • . . . Поклони се... (2008)

Синглови уреди

 • „Мустафа“ / „На планети уздаха“ (1981)
 • „Руди“ (12-инчен сингл; 1983)
 • „Inšalah“ / „Ruža na dlanu“ (сплит сингл со Зана Нимани ; 1986)
 • „Докажи на сите“ / „Колку е добро да не се сака“ (1986)
 • " Бразил " (1991)

Филмографија и телевизиски настапи уреди

Филм
година Наслов Улога Белешки
1986 година Протесни албум Флора
2017 година Малеш Најстарата ќерка Краток филм
Телевизиски настапи
година Наслов Улога Белешки
1990 година Бољи живот Пејачка во кафеана Една епизода
2003 година Лисиче Самата таа Една епизода
2009 година Фарма Сезона 1, елиминирана
2010 година Двор Сезона 1, елиминирана
2013 година Фарма Сезона 4, елиминирана
2015 година Сезона 6, елиминирана
2017 година Tvoje lice zvuči poznato Сезона 4, 10 место
2017-2018 година Задруга Сезона 1, елиминирана
2020 година Тајкун Мартина Две епизоди
2022 година Први бенд Србија Самата таа Судија

Поврзано уреди

Наводи уреди

 1. „Otac Bebi Dol: Ludilo moje ćerke nije lako izdržati“. Blic.rs (српски). 31 May 2013. Посетено на 18 December 2021.
 2. 2,00 2,01 2,02 2,03 2,04 2,05 2,06 2,07 2,08 2,09 Antonijević, J. (September 2002). „Dragana Šarić / Bebi Dol, životna priča: Pobeda na Jugoviziji sa "Brazilom" došla je u nesrećno vreme“. Yugopapir.com (српски). Посетено на 11 December 2022. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:1“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 3. 3,00 3,01 3,02 3,03 3,04 3,05 3,06 3,07 3,08 3,09 3,10 3,11 3,12 3,13 3,14 Janjatović, Petar (2007). EX YU ROCK enciklopedija 1960–2006. Belgrade: self-released. стр. 26. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „janjatović26“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 4. Dragana Šarić credits at Discogs
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 N, Dž. (7 November 2008). „Bebi Dol 27. novembra u „Sava centru". Blic.rs. Посетено на 11 December 2022. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „SC 2008“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 6. Štrbac, D. (March 1983). „Jugovizija1983: Nacija je u šoku - Na pesmu Evrovizije šaljemo Danijela, a ne Lepu Brenu“. Yugopapir.com (српски). Посетено на 11 December 2022.
 7. Štrbac, D. (June 1983). „Bebi Dol, prvi intervju nakon Jugovizije i Rudija: Po mnogima, bila je najbolja i najmodernija te večeri“. Yugopapir.com (српски). Посетено на 16 December 2022.
 8. Stoisavljević, L. (4 March 2020). „Sonja Savić i Bebi Dol drugarice iz školske klupe“. Nova.rs (српски). Посетено на 11 December 2022.
 9. 9,0 9,1 9,2 Janjatović, Petar (2007). EX YU ROCK enciklopedija 1960–2006. Belgrade: self-released. стр. 27. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „janjatović27“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 10. 10,0 10,1 Lj. T. (25 March 2020). "NISAM IMALA VREMENA DA IMAM DETE" Bebi Dol ogolila dušu o najvećoj intimi, pa otkrila da će biti SAVETNICA IZ SENKE i šta tačno radi u Danskoj“. Blic.rs (српски). Посетено на 18 December 2021. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:3“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 11. 11,0 11,1 „Jugovizija 1991. – Sarajevo“. Eurosong.hr (Croatian). Посетено на 11 December 2022.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 12. „Final of Rome 1991“. European Broadcasting Union. Архивирано од изворникот на 11 December 2022. Посетено на 11 December 2022.
 13. Lj, T. (4 April 2018). „SVAĐE I PREDRATNO STANJE Velike tajne kriju se iza hita Bebi Dol "Brazil" koji je imao NAJGORI plasman u istoriji EVROVIZIJE“. Blic.rs (српски). Посетено на 11 December 2022.
 14. „Bebi Dol u Pozorištu na Terazijama“. Mondo.rs. 3 February 2007. Посетено на 11 December 2022.
 15. L, Š. (31 March 2018). „TUGA Predviđali su joj svetsku slavu, a ona se vuče po rijalitijima“. Blic.rs. Посетено на 11 December 2022.
 16. „OBJASNILA! Bebi Dol je pobednica prve epizode TLPZ“. Blic.rs (српски). Посетено на 18 December 2021.
 17. Lj. T. (16 March 2020). „BEBI DOL KAO PEVAČICA NA SLAVI Njeno pojavljivanje u Tajkunu iznenadilo sve!“. Blic.rs (српски). Посетено на 18 December 2021.
 18. Bebi Dol writing credits at Discogs
 19. A. I. (21 July 2018). „ZABORAVLJENA LJUBAV Bebi Dol i Masimo Savić su bili najintrigantniji par, a o ovim detaljima više NE GOVORE“. Blic.rs (српски). Посетено на 18 December 2021.
 20. 20,0 20,1 Gašić, M. (14 May 2017). „Bebi Dol o udaji i zašto je njen muž 'dečko kao san'. Gloria.rs (српски). Посетено на 11 December 2022.
 21. Savić, B. (3 August 2022). „Bebi Dol otkrila kako je upoznala muža: „Sve vreme sam mu gledala u prste". Nova.rs (српски). Посетено на 11 December 2022.
 22. The B92 Top 100 Domestic Songs list at B92 official site Архивирано на 28 март 2007 г.

Надворешни врски уреди

Претходник
Тајчи
Југославија на Евровизија
1991
Наследник
Екстра Нена за СР Југославија