Иван „Ивица“ Вдовиќ (23 февруари 1961, Белград - 25 септември 1992, Белград, СР Југославија) бил поранешен југословенски музичар, член на повеќе музички групи. Најголема популарност стекнал со групата Екатарина Велика. Вдовиќ починал на 25 септември 1992 како прва официјална жртва на СИДА во Југославија.[1]

Ивица Вдовиќ
Познат(а) и какоВД
Роден(а)23 февруари 1961(1961-02-23)
Белград, СФРЈ
Починал(а)25 септември 1992(1992-09-25) (возр. 31)
Белград, СР Југославија
Жанровиџез, панк рок
Инструментитапан
Период на активност1979–1992
СоработнициЕкатарина Велика

Наводи уреди