Бајага и инструктори

Бајага и инструктори ( српски кирилица : Бајага и Инструктор; транс. Бајага и Инструкторите ) е српски и поранешен југословенски рок бенд, основан во Белград во 1984 година од стана на композиторот, текстописец и гитарист Момчило Бајагиќ „Бајага“. Групата поседува богата дискографија и плејада на хитови што ги сместија на врвот на поранешната југословенска рок сцена, заедно со другите мега-продавачки бендови како на пр. Бијело Дугме и Рибља Чорба .

Бајага и инструктори
Bajaga i Instruktori performing live in 2009
Основни податоци
ПотеклоБелград, Србија
Жанр(ови)Рок, поп рок, пост-панк
Години на активност1984-present
Продукциска куќа/ќиПГП-РТБ, Дискотон, Ред Луна Рекордс, Продукција Стиг, ПГП-РТС, Комуна Белград, Бивеко, Далас Рекордс, Метрополис Рекордс, ХИ-ФИ Центар, Take It Or Leave It Records, Long Play
ЧленовиМомчило Бајагиќ
Жика Миленковиќ
Саша Локнер
Мирослав Цветковиќ
Чеда Мацура
Марко Њежиќ
Поранешни членовиДејан Цукиќ
Драган Митриќ
Љубиша Опачиќ
Ненад Стаменковиќ
Влада Голубовиќ
Владимир Неговановиќ

Историја уреди