Ингрид Бергман (се изговара [ˈbærjman] на шведски) (29 август 191529 август 1982) е шведска актерка, трикратна добитничка на наградата „Оскар“ и двократна добитничка на „Еми“. Исто така, таа е добитничка е и на наградата „Тони“. Рангирана е на четвртото место на списокот на најголеми глумици во историјата според Американскиот филмски институт.

Ингрид Бергман
За кого бијат камбаните е првиот филм во боја на Ингрид Бергман.
Роден(а)Ингрид Бергман
Активен1935-1982
СопружникД-р Арон Петер Линдстрем (1937-1950)
Роберто Роселини (1950-1957)
Ларс Шмит (1958-1975)

Животопис уреди

Од бракот со Роберто Роселини, Ингрид Бергман ја родила ќерката Изабела Роселини, која подоцна станала позната глумица. По смртта на Ингрид Бергман бил откриен нејзиниот дневник, кој почнала да го пишува на 12 години, а во кој првата реченица гласела: „Среќна сум што татко ми ми го подари овој дневник за да го забележувам во него моето секојдневие. Тоа ќе остане документирано за деновите кога ќе станам славна глумица“.[1]

Кариера уреди

Ингрид Бергман остварила бројни големи улоги, меѓу кои и оние во филмовите: „За кого бијат камбаните“ и „Казабланка“.

Наводи уреди

  1. Наташа Спирова, „Кејт и Голди делат иста смисла за хумор, Изабела и Ингрид безвременска убавина“, Антена, број 866, 30.1.2015, стр. 12-13.

Надворешни врски уреди

 
Викицитат има збирка цитати поврзани со:

Биографии уреди

Официјални страници уреди

Интервјуа уреди

Видео уреди

Други уреди