Лазар Ристовски (музичар)

српски музичар

Лазар (Лаза) Ристовски (23 јануари 1956 во Нови Пазар - 6 октомври 2007 во Белград) е поранешен југословенски и српски музичар, член на групата Бијело дугме.

Лаза Ристовски
Животописни податоци
Родено имеЛазар Ристовски
Роден(а)јануари 23, 1956(1956-01-23)
Нови Пазар, СФРЈ
Починал(а)октомври 6, 2007(2007-10-06) (возр. 51)
Белград, Србија
ЖанровиРок
Прогресивен рок
Хард рок
Инструментален рок
електронска музика
Класична музика
Занимањамузичар, композитор
ИнструментиСинтисајзер
Пијано
Период на активност1970 – 2007
СоработнициСмак, Бијело дугме, Ипе Ивандиќ, Алвин Ли, Здравко Човиќ