Јуначко колено (телевизиска серија)

(Пренасочено од Јуначко колено (филм))

Јуначко колено e македонски игран филм по сценарио на Славко Димевски, а во режија на Благој Андреев.

„Јуначко колено“
РежисерБлагој Андреев
СценаристСлавко Димевски
НастапуваатДушко Јовановиќ
Милица Стојанова
Ацо Јовановски
Данчо Чевревски
Вукан Димевски
Ѓорѓи Колозов
Крсте Јовановски
ДистрибутерВардар филм
Премиера1984
ДржаваСФРЈ СФР Југославија
Јазикмакедонски

Премиерата била одржана во 1984 година.

Надворешни врскиУреди