Љупчо Петрушевски

македонски театарски, филмски и телевизиски глумец

Љупчо Петрушевски (9 ноември 1945 во Скопје21 декември 2020 во Скопје) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Љупчо Петрушевски
Роден 9 ноември 1945
Скопје, ДФ Македонија, ДФЈ
Починал 21 декември 2020(2020-12-21) (возр. 75)
Скопје, Македонија
Националност Македонец
Народност Македонец
Познат по улогите во:
Трговецот од Солун
Вујковиот сон
Илинден
Наши години
Лет во место
Занимање глумец

Филмографија

уреди
Година Филм Улога
1969 Малјва ТВ-филм Јаков
1970 Вујковиот сон ТВ-филм
1975 Прва вечер ТВ-филм Павле
1975 Волшебното самарче ТВ-серија
1976 Сослушување на железничарот ТВ-филм
1977 Нели ти реков ТВ-филм
1979 Наши години ТВ-серија Агентот Зујик
1981 Милион маченици ТВ-филм
1981 Слана во цутот на бадемите ТВ-филм
1982 Јужна патека ТВ-филм
1982 Илинден ТВ-серија Мустафа
1983 Записник ТВ-филм
1984 Лет во место ТВ-филм Остоик
1984 Другарувања ТВ-серија
1984 Нели ти реков ТВ-филм
1984 Јуначко колено ТВ-серија
1985 Од зад грб ТВ-филм
1985 На наш начин ТВ-серија
1985 Трговецот од Солун ТВ-филм Керим ага
1985 Сомнително лице ТВ-филм Викја
1986 Климент Охридски ТВ-филм Цар Симеон
1987 Ѕвездите од 42-та ТВ-филм
1987 Народни трибуни ТВ-серија
1988 Скопски сновиденија ТВ-филм
1990 Трст виа Скопје ТВ-серија
1995 Ангели на отпад ТВ-филм
2000 Погрешно време ТВ-серија Љубе
2002 Наше маало ТВ-серија
2002 Глужд во времето ТВ-филм
2006 Стрмоглави ТВ-филм Никола
2007 Сенки ТВ-филм Доктор
2012 Трето полувреме ТВ-филм Трговец

Животопис

уреди

Љупчо Петрушевски, доајен на македонскиот театар и филм. Тој дипломирал на отсекот за глумечка игра на Факултет за драмски уметности - Скопје, како дел од првата генерација дипломирани глумци. Целиот работен век од 1966 година до пензионирањето го поминал во Македонски народен театар во Скопје. Во периодот од 1983 до 1988 година, тој ја извршувал функцијата директор на Драмата на Македонски народен театар, а потоа од 1988 до 1999 година бил директор на Македонски народен театар. Повторно бил директор на Драмата во период од 2004 до 2006 година.

Надворешни врски

уреди

.