Васо Ангелов

Васо Ангелов (р. 1938 во Ваташа16 септември 2019) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Васо Ангелов
Роден 1938
Ваташа
Починал 16 септември 2019
Кавадарци
Познат по улогите во:
Наши години
Јуначко колено
Каца
Од зад грб.
Занимање глумец

Последни негови настапи се во "Седумка љубов или смрт" во режија на Александар Малинков и "Госпоѓа Министерка" во режија на Душко Наумовски.

ФилмографијаУреди

Ангелов има остварено бројни филмски улоги:[1]

Година Филм Улога
1977. Пресуда ТВ-филм
1977. Малиот одред ТВ-филм
1979. Жена од малтер ТВ-филм
1979. Наши години ТВ-серија Железничарот
1979. Курирот на Гоце ТВ-серија
1982. Илинден ТВ-серија Непокор
1982. Време на летала ТВ-филм
1982. Слана во цутот на бадемите ТВ-филм
1983. Ликвидатор ТВ-филм
1984. Јуначко колено ТВ-серија
1985. Од зад грб ТВ-филм
1986. Солунски патрдии ТВ-серија Заптија
1986 Трговецот од Солун ТВ-филм
1988 Викенд на мртовци ТВ-серија Доктор
1989-1990 Тврдокорни ТВ-серија
1989-1990 Трст виа Скопје ТВ-серија
1991 Еурека ТВ-серија
1992 Македонски народни приказни ТВ-серија
1993 Бог да ги убие шпионите ТВ-филм
1995 Во светот на бајките ТВ-серија
1999 Каца ТВ-филм Падарот
2000 Погрешно време ТВ-серија
2001 Агенција осамени срца ТВ-серија
2002 Заведени ТВ-серија
2003 Лото, лото ТВ-серија
2005 Обични луѓе ТВ-серија
2012 Душан ТВ-филм
2012 Македонски народни приказни ТВ-серија
2014 Женски итроштини ТВ-филм

НаводиУреди

  1. „Vaso Angelov“. IMDb. Посетено на 23 јануари 2023.