Благоја Ивчески (р. 1938 година во Смолани, Прилеп) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец и режисер. Во 1960 година се вработува во "Народен театар Војдан Чернодрински" во Прилеп, каде останува до неговото пензионирање во 2002 година. Во период од 1980 до 1986 година е директор на "Народен театар Војдан Чернодрински" во Прилеп.

Благоја Ивчески
Роден 1938
Смолани, Прилеп, СФРЈ СФР Југославија
Националност Македонец
Познат по улогите во:
Бог да ги убие шпионите
Волшебното самарче
Занимање глумец

Филмографија уреди

Година Филм Улога
1973 Залез зад езерска земја ТВ-серија
1975 Волшебното самарче ТВ-серија
1982 Едно лето ТВ-серија Професор
1984 Јуначко колено ТВ-серија Чауш ефенди
1986 Солунски патрдии ТВ-серија Трговец
1989 Еурека ТВ-серија
1993 Бог да ги убие шпипните ТВ-филм Затвореник

Награди уреди

Надворешни врски уреди