ФК Ајнтрахт Франкфурт

(Пренасочено од Ајнтрахт Франкфурт)

Ајнтрахт Франкфурт (германски: Eintracht Frankfurt) е спортска асоцијација од Франкфурт на Мајна во Германија . Покрај фудбалот, здружението исто така негува кошарка, рагби, хокеј на трева и одбојка. Боите на фудбалскиот клуб се црвена, црна и бела. Тој во моментов се натпреварува во Бундеслигата во Германија .

Ајнтрахт Франкфурт
ПрекарDie Adler („Орли“)
Основанмарт 8, 1899; пред 124 години (1899-03-08)
СтадионДојче Банк Парк
Капацитет58,000
ПретседателГерманија Матијас Бек (клуб)
МенаџерГерманија Дино Топмелер
ЛигаБундеслига
2022/237.
Мреж. местоОфицијално мрежно место
фinco
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Тековна сезона

Историја уреди

Во периодот од 1899 година до 1927 година во Франкфурт се формирале неколку клубови, кои биле споени и раздвоени. Првиот меѓу нив е ФК Викторија 1899, основан на 8 март истата година. Во финалето, фудбалскиот клуб Ајнтрахт Франкфурт е формиран во 1967 година година.

Ајнтрахт никогаш немал премногу успех на национално ниво, без постигнување на значителен успех пред Втората светска војна. Во поствоената Германија, „орлите“ освоиле две првенства во јужната зона - 1953 година и 1959 година. По војната, добро играле во групната игра, па играле за титула со локалниот соперник Кикерс од Офенбах . Возбудливиот последен круг на Берлин на 28 јуни завршил со победата на Ајнтрахт по продолжувањето на 5: 3 и тоа била единствената титула во историјата на клубот.

Во историјата на европскиот фудбал, Ајнтрахт влезе следната година како учесник во најатрактивниот финален натпревар во историјата на Купот на шампионите . Алфредо ди Стефано и Ференц Пускас на германските шампиони им ги дале сите голови во победата од 7: 3 во Парк Хемден .

Кога Бундеслигата била основана (1963), Ајнтрахт бил еден од 16-те членови и ќе остане непроменет во првите 33 првенства. Во ова време, клубот освоил трофеј во Купот на Германија - 1974, 1975, 1981, 1988 и 2018 година година. Најголем успех бил постигнат во 1980 година кога Ајнтрахт го освоил Купот на УЕФА. Четири германски екипи играле во полуфиналето оваа сезона, а Ајнтрахт ги победил Баерн и Борусија Менхенгладбах.

Најблиската нова титула на Ајнтрахт била во 1992 година кога загубил два бодови на крајот од сезоната за Штутгарт, но никогаш не завршил на првите две позиции во Бундеслигата. Оттогаш, Ајнтрахт е постојан патник од првата во втората лига и назад.

Фудбалскиот клуб станал акционерско друштво на 1 јули 2000 година година. Тој е предводен од тројца членови на управниот одбор, предводени од претседателот Херберт Брухаген, поранешен играч на Гитерсо (1969-1982). Управниот одбор е надгледуван од осумчлен надзорен одбор на чело со Херберт Бекер, претставник на главниот спонзор на Ајнтрахт од Фрапорт (аеродром во Франкфурт).

Успех уреди

Национално уреди

 • Германско првенство ( пред Бундеслигата ) [1]
  • Шампион (1)  : 1959.
  • Втора класа (1)  : 1932.
 • Германски Куп
  • Освојувач (5)  : 1973/74, 1974/75, 1980/81, 1987/88, 2017/18.
  • Финалист (4)  : 1963/64, 2005/06, 2016/17, 2022/23.
 • Супер купот на Германија
  • Финалист (2)  : 1988, 2018
 • Втора Бундеслига
  • Шампион (1)  : 1997/98.
 • Фуџи купот во Германија (скок напред лига)
  • Освојувач (1)  : 1992.
  • Финалист (1)  : 1994.

Меѓународен уреди

Тим во сезоната 2023/2024 уреди

Од 13 Февруари 2024 година. [2]

Бр. Позиција Играч
1   ГМ Кевин Трап
3   ОД Вилијан Пачо
4   ОД Робин Кох
5   СР Хрвое Смолчиќ
7   НП Омар Mармуж
8   СР Фарес Чаиби
9   НП Саша Калајџиќ
11   НП Иго Екитике
15   СР Ељес Скири
16   СР Хуго Ларсон
17   СР Себастијан Роде  
19   СР Жан Матео Бахоја
20   СР Макото Хасебе
22   ОД Тимоти Чандлер
24   ОД Аврелио Бута
25   СР Дони ван де Бек
26   СР Ерик Јуниор Дина Ебимбе
Бр. Позиција Играч
27   СР Марио Геце
29   ОД Нилс Нкунку
31   ОД Филип Макс
33   ГМ Јенс Грал
34   ОД Намди Колинс
35   ОД Тута
36   СР Ансгар Кнауф
37   СР Сидни Ребигер
40   ГМ Кауа Сантос
41   ГМ Симон Симони
43   НП Ноел Футкеу
44   ОД Дејвис Баутиста
45   СР Меди Лун
46   ОД Дарио Гебур
47   ОД Елијас Баум
48   НП Начо Фери
49   СР Харпреет Готра

Наводи уреди

 1. „Germany - Eintracht Frankfurt - Results, fixtures, squad, statistics, photos, videos and news“. Soccerway. Perform Group. Посетено на 28 February 2017.
 2. Први тим[мртва врска], eintracht.de, Посетено на 13.02.2024.

Надворешни врски уреди