Ајнтрахт Франкфурт

Ајнтрахт Франкфурт е германски фудбалски тим од Франкфурт кој моментално игра во Бундеслигата. Клубот игра на Комерцбанк-Aрена (51.500 седишта). Тренер на клубот во моментов е хрватот Ади Хитер.

Ајнтрахт Франкфурт
Амблемот на Ајнтрахт Франкфурт
Целосно име Ајнтрахт Франкфурт
Основан 1899
Стадион Комерцбанк-Aрена
Капацитет 51.500
Лига Бундеслига
2017-18 Бундеслига , 8ти
Екипни бои
Kit body frankfurt1819h.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Екипни бои
Kit body corinthians1819h.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес


ИсторијаУреди

СозададувањеУреди

Клубот бил создаден во 1920та година како TuS Eintracht Frankfurt von 1861 со спојувањето на Frankfurter Turngemeinde von 1861 и Frankfurter FV (Kickers-Viktoria) (клуб кој исто така бил создаден од спојувањето на Frankfurter Fußball-Club Viktoria von 1899 и Frankfurter Fußball-Club Kickers von 1899 во 1911ва година). Во 1927ма година, фудбалскиот и гимнастичкиот дел на клубот се разделеле, и фудбалскиот дел се нарекувало Sportgemeinde Eintracht Frankfurt (FFV) von 1899.

БундеслигаУреди

Ајнтраxт бил еден од првите клубови да игра во новата „Бундеслига“ во 1963та година. Повеќето години, клубот има завршено во горната половина, но досега нема завршено прв.
Освоени првенстваУреди

Германска Прва ЛигаУреди

Освоени КуповиУреди

Германски КупУреди

УEФA КупУреди


Надворешни врскиУреди

Официјална станица