Квалификации за европското првенство во фудбал 2012 - група А

Оваа статија ги опфаќа резултатите и табелата за групата А од квалификацискиот турнир за Европското првенство во фудбал 2012.

ТабелаУреди

Легенда
Победник во групата кој оди директно на завршницата
Екипи кои се квалификувале за бараж натпревари
Тим
Oди. П Н По. ДГ ПГ ГР пое
  Германија 10 10 0 0 34 7 +27 30
  Турција 10 5 2 3 13 11 +2 17
  Белгија 10 4 3 3 21 15 +6 15
  Австрија 10 3 3 4 16 17 −1 12
  Азербејџан 10 2 1 7 10 26 −16 7
  Казахстан 10 1 1 8 6 24 −18 4
             
Австрија   3–0 0–2 1–2 2–0 0–0
Азербејџан   1–4 1–1 1–3 3–2 1–0
Белгија   4–4 4–1 0–1 4–1 1–1
Германија   6-2 6–1 3–1 4–0 3–0
Казахстан   0–0 2–1 0–2 0–3 0–3
Турција   2–0 1–0 3–2 1–3 2-1


РезултатиУреди

3 септрмври 2010
22:00 UTC+6
Казахстан   0 – 3   Турција Астана Арена, Астана
Гледачи: 25.000
Судија: Иштван Вад (Унгарија)
Извештај Арда   24'
Хамит   26'
Нихат   76'
3 септември 2010
20:45 UTC+2
Белгија   0 – 1   Германија Стадион Крал Баудуин, Брисел
Гледачи: 42.000
Судија: Терје Хауге (Норвешка)
Извештај Клосе   51'

7 септември 2010
21:00 UTC+3
Турција   3 – 2   Белгија Стадион Шукру Сараџоглу, Истанбул
Гледачи: 41,000
Судија: Дамир Скомина (Словенија)
Хамит   48'
Семих   66'
Арда   78'
Извештај ван Бујтен   28'68'
7 септември 2010
20:30 UTC+2
Австрија   2 – 0   Казахстан Арена Ред Бул Салцбург, Салцбург
Гледачи: 22,500
Судија: Марио Страхоња (Хрватска)
Линц   90+1'
Хофер   90+2'
Извештај
7 септември 2010
20:45 UTC+2
Германија   6 – 1   Азербејџан Стадион РајнЕнегрџи, Келн
Гледачи: 43.751
Судија: Маркус Штромбергсон (Шведска)
Вестерман   28'
Подолски   45+1'
Клосе   45+2'90+2'
Сидигов   53' (o.g.)
Бадштубер   86'
Извештај Јавадов   62'

8 октомври 2010
22:00 UTC+6
Казахстан   0 – 2   Белгија Арена Астана, Астана
Судија: Марцин Борски (Полска)
Извештај Огунџими   52'70'
8 октомври 2010
20:30 UTC+2
Австрија   3 – 0   Азербејџан Стадион Ернст Хапел, Виена
Гледачи: 26,500
Судија: Николај Волкварц (Данска)
Предл   3'
Арнаутовиќ   53'90+2'
Извештај
8 октомври 2010
20:45 UTC+2
Германија   3 – 0   Турција Олимписки Стадион Берлин, Берлин
Гледачи: 74,244
Судија: Ховард Веб (Англија)
Клосе   42'87'
Езил   79'
Извештај

12 октомври 2010
20:00 UTC+5
Азербејџан   1 – 0   Турција Стадион Тофик Бахрамов, Баку
Гледачи: 29,500 [1]
Судија: Александру Дикону (Романија)
Р.Ф. Сагидов   38' Извештај
12 октомври 2010
23:00 UTC+6
Казахстан   0 – 3   Германија Астана Арена, Астана
Гледачи: 18,000 [2]
Судија: Александру Дан Тудор (Романија)
Извешај Клосе   48'
Гомез   76'
Подолски   85'
12 октомври 2010
20:45 UTC+2
Белгија   4 – 4   Австрија Стадион Крал Баудуин, Брисел
Гледачи: 24,231
Судија: Мајк Дин (Англија)
Восен   11'
Фелаини   47'
Огунџими   87'
Ломбертс   89'
Извештај Шимер   14'62'
Арнаутовиќ   29'
Харник   90+3'

25 март 2011
20:30 UTC+1
Австрија   0 – 2   Белгија Стадион Ернтс Хапел, Виена
Гледачи: 44,300
Судија: Владислав Безбородов (Русија)
Извештај Витсел   6'50'
26 март 2011
20:00 UTC+1
Германија   4 – 0   Казахстан Стадион Фриц-Валтер, Кајзерслаутен
Гледачи: 47,849
Судија: Александар Ставрев (Македонија)
Клосе   3'88'
Милер   25'43'
Извештај

29 март 2011
20:30 UTC+3
Турција   2 – 0   Австрија Стадион Сукру Сараџоглу, Истанбул
Гледачи: 47,000
Судија: Павел Краловец (Реублика Чешка)
Арда   28'
Гокхан Г.   78'
Извештај
29 март 2011
20:45 UTC+2
Белгија   4 – 1   Азербејџан Стадион Крал Баудуин, Брисел
Гледачи: 34,585
Судија: Даниел Сталхамер (Шведска)
Вертонген   12'
Симонс   32' (pen.)
Чадли   45'
Восен   74'
Извештај Абишов   16'

3 јуни 2011
19:00 UTC+6
Казахстан   2 – 1   Азербејџан Астана Арена, Астана
Гледачи: 3,000
Судија: Ојен Норис (Шкотска)
Гридин   57'68' Извештај Надиров   63'
3 јуни 2011
20:35 UTC+2
Австрија   1 – 2   Германија Стадион Ернст-Хапел, Виена
Гледачи: 47,500
Судија: Масимо Бусака (Швајцарија)
Фридрих   50' (o.g.) Извештај Гомез   44'90'
3 јуни 2011
20:45 UTC+2
Белгија   1 – 1   Турција Стадион Крал Баудуин, Брисел
Гледачи: 40,000
Судија: Никола Рицоли (Италија)
Огунџими   4' Извештај Бурак   22'

7 јуни 2011
22:00 UTC+5
Азербејџан   1 – 3   Германија Стадион Тофик Бахрамов, Баку
Судија: Мајкл Кукулакис (Грција)
М. Хусејнов   89' Извештај Езил   30'
Гомез   41'
Шурле   90+3'

2 септември 2011
20:45 UTC+2
Германија   6 – 2   Австрија АуфШалке Арена, Гелзенкирхен
Гледачи: 53,313
Судија: Паоло Тањавенто (Италија)
Клосе   8'
Езил   23'47'
Подолски   28'
Шурле   83'
Гетце   88'
Извештај Арнаутович   42'
Харник   51'
2 септември 2011
21:00 UTC+5
Азербејџан   1 – 1   Белгија Стадион Тофик Бахрамов, Баку
Судија: Ли Пробертt (Англија)
Р. Алиев   86' Извештај Симонс   55' (пен..)
2 септември 2011
20:00 UTC+3
Турција   2 – 1   Казахстан Турк Телком Арена, Истанбул
Судија: Клемент Турпин (Франција)
Јилмаз   31'
Арда   90+6'
Извештај Коњсбајев   55'

6 септември 2011
20:30 UTC+2
Австрија   0 – 0   Турција Стадион Ернст Хапел, Виена
Гледачи: 47,500
Судија: Алберто Ундијано Маљенко (Шпанија)
Извештај
6 септември 2011
20:00 UTC+5
Азербејџан   3 – 2   Казахстан Стадион Тофик Бахрамов, Баку
Гледачи: 12,000
Судија: Андерс Хермансен (Данска)
Р. Алиев   53'
Шукуров   62' (pen.)
Јавадов   67'
Извештај Остапенко   20'
Јевцигнејев   77'

7 октомври 2011
21:00 UTC+5
Азербејџан   1 – 4   Австрија Стадион Далга, Баку
Гледачи: 6,000[3]
Судија: Стефан Студер (Швајцарија)
Надиров   74' Извештај Иваншич   34'
Јанко   52'62'
Јунузовиќ   90+1'
7 октомври 2011
21:30 UTC+3
Турција   1 – 3   Германија Турк Телеком Арена, Истанбул
Гледачи: 49,532[4]
Судија: Мартин Еткинсон (Англија)
Хакан   79' Извештај Гомез   35'
Милер   66'
Швајнштајгер   86' (пен..)
7 октомври 2011
20:45 UTC+2
Белгија   4 – 1   Казахстан Стадион Крал Баутин, Брисел
Гледачи: 29,758[5]
Судија: Милорад Мажиќ (Србија)
Симонс   40' (пен..)
Азар   43'
Компани   49'
Огунџими   84'
Извештај Нурдаулетов   86' (pen.)

11 октомври 2011
23:00 UTC+6
Казахстан   0 – 0   Австрија Астана Арена, Астана
Гледачи: 11,000[6]
Судија: Ханд Касик (Естонија)
Извештај
11 октомври 2011
19:00 UTC+2
Германија   3 – 1   Белгија Есприт Арена, Диселдорф
Гледачи: 48,483[7]
Судија: Свеин Одвар Моен (Норвешка)
Езил   30'
Шурле   33'
Гомез   48'
Извештај Фелаини   86'
11 октомври 2011
20:00 UTC+3
Турција   1 – 0   Азербејџан Турк Телеком Арена, Истанбул
Гледачи: 32,174[8]
Судија: Петер Расмунсен (Данска)
Бурак   60' Извештај

ПоврзаноУреди

НаводиУреди