ФК Шафхаузен

ФК Шафхаузен е швајцарски фудбалски клуб од градот Шафхаузен.

Швајцарија Шафхаузен
Fc Schaffhausen.svg
Основан1896
СтадионСтадион Брајте (7,300)
Шафхаузен, Швајцарија
СопственикШвајцарија Аниело Фонтана
ТренерИталија Маурицио Јакобачи
ЛигаЧеленџ лига
2020/21Швајцарска Челенџ лига, 4-ти
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Клубот се натпреварува во Челенџ лигата, второто ниво на швајцарскиот фудбал.

Познати играчиУреди

Надворешни врскиУреди