ФК Шафхаузен е швајцарски фудбалски клуб од градот Шафхаузен.

Швајцарија Шафхаузен
Основан1896
СтадионСтадион Брајте (7,300)
Шафхаузен, Швајцарија
СопственикШвајцарија Аниело Фонтана
ТренерИталија Маурицио Јакобачи
ЛигаЧеленџ лига
2022/237., Швајцарска Челенџ лига
Мреж. местоСлужбено мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Тековна сезона

Клубот се натпреварува во Челенџ лигата, второто ниво на швајцарскиот фудбал.

Познати играчи

уреди

Надворешни врски

уреди