Регион Хановер (германски: Region Hannover) — округ (Landkreis) во Долна Саксонија, Германија. Се граничи со (од север надесно) окрузите Хајдекрајс, Целе, Гифхорн, Пајне, Хилдесхајм, Хамелн-Пирмонт, Шаумбург и Нинбург.

Хановер
Region Hannover

округ
Грб на Хановер Region Hannover
Земја Германија
ПокраинаДолна Саксонија
СедиштеХановер
Површина
 • Вкупна2.290 км2 (880 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно1.155.330
 • Густина500/км2 (1,300/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.H
Мреж. местоregion-hannover.de

Округот Хановер има уникатен правен статус помеѓу окрузите на Долна Саксонија. Го вклучува градот Хановер, покраинскиот главен град, кој ги има истите привилегии како град, кој не е дел од округ. Како последица, округот е многу поголем во население отколку останатите окрузи во покраината. Негово административно тело е регионален парламент (Regionsparlament), воден од претседател на регионот (Regionspräsident). Членовите на парламентот се бирани еднаш на секои пет години, а претседателот е биран еднаш на секои осум години на локални избори.

Историја

уреди

Градот Хановер не бил дел од округот до 2011 година, кога стариот Округ Хановер и градот (тогаш службено познат како Kreisfreie Stadt Hannover, што означува „Слободен град Хановер“) биле споени со цел да се создаде новиот округ Регион Хановер (немојте да бидете збунети со поранешниот административен округ Хановер).

Во текот на Втората светска војна, Хановер бил седиште на воениот округ (Wehrkreis) XI, кој бил одговорен за Брауншвајг, Анхалт и дел од Хановер. Исто така бил гарнизонски град за 71. пешадиска дивизија.

Географија

уреди

Округот го опкружува градот Хановер и ги вклучува предградијата на неговата метрополитенска област. Реката Лајне влегува во округот на југ, тече низ Хановер и го напушта округот на север. На северозапад е Штајнхудер Мер, езеро со површина од 32 км2.

 
Грб на регионот

Грбот бил прогласен на 1 мај 2003 година. Листот од детелина е од грбот на Градот Хановер. Лавот бил хералдичко животно на семејството Велфен, кои владееле со регионот од средниот век до 1866 година.

Градови и општини

уреди
Градови Општини
 1. Барзингхаузен
 2. Бургдорф
 3. Бургведел
 4. Гарбзен
 5. Герден
 6. Хановер
 7. Хеминген
 8. Лацен
 9. Лангенхаген
 1. Лерте
 2. Нојштат на Рибенберге
 3. Патензен
 4. Роненберг
 5. Зелце
 6. Зенде
 7. Шпринге
 8. Вунсторф
 1. Изернхаген
 2. Ице
 3. Ведемарк
 4. Венигзен

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди