Зенде (германски: Sehnde) — мал град во округот Хановер, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 15 километри југоисточно од покраинскиот главен град Хановер.

Зенде

Sehnde

Поглед на Градското собрание
Поглед на Градското собрание
Поглед на Градското собрание
Грб на Зенде
Зенде во рамките на Германија
Зенде
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хановер
Градски единици 15
Градоначалник Олаф Крузе (СДП)
Основни податоци
Површина 103,44 км2
Надм. височина 53 м
Население 23.554 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 228 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. H
Пошт. бр. 31319
Повик. бр. 0 51 38
0 51 32 (Илтен)
Портал www.sehnde.de
Местоположба на градот Зенде во рамките на округот Хановер
Карта
Карта
Координати 52°18′58″N 9°57′51″E / 52.31611° СГШ; 9.96417° ИГД / 52.31611; 9.96417

Географија

уреди

Зенде се граничи (почнувајќи југозападно, надесно) со Лацен, Хановер и Лерте, како и со Хоенхамелн (округ Пајне) и Алгермисен (округ Хилдесхајм).

Историја

уреди

Целата област со векови била земјоделска, додека не биле откриени големи количини на сол и поташ кон крајот на XIX век. Неколку рудници биле ископани, првиот кај Густавсхал во Хоенфелс во 1896 година. Во текот на XX век, Зенде и Илтен биле главни корисници за рудниците, додека не бил затворен и последниот во 1995 година. Од 1950-тите години, поголемиот дел од областа се претворил во зона за домување поради близината на Хановер.

Зенде бил создаден во 1974 година со спојување на поранешните 15 општини: Билм, Болцум, Долген, Еверн, Гретенберг, Хајмар, Хефер, Илен, Клајн Лобке, Милинген, Ретмар, Зенде, Васел, Веминген и Виринген. Зенде ги добил градските права во 1997 година.

Политика

уреди

Градскиот совет се состои од 33 членови. Алтернатива за Германија на општите избори во 2016 година освоиле четири места, но имала само три кандидати поради што 34. место во советот останало празно. Градоначалникот е исто така член на советот, но не припаѓа на ниедна партија.

Советот е составен од следниве членови:

CDU SPD AfD Зелени Левица FDP Вкупно
13 места 12 места 3 места 3 места 1 место 1 место 33 места

Култура

уреди

Поранешниот рудник за поташ Хоенфелс во Веминген е дом на германскиот музеј за трамвај.

Галерија

уреди

Наводи

уреди
  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди