Хановер-Брауншвајг-Гетинген-Волфсбург

Метрополитенска област Хановер-Брауншвајг-Гетинген-Волфсбург (германски: Metropolregion Hannover-Braunschweig-Göttingen-Wolfsburg) — економска и културна област во Северна Германија. Метрополитенската област опфаќа една третина од површината на сојузната покраина Долна Саксонија и скоро една половина од нејзините жители. Има околу 3,9 милиони луѓе во 20 окрузи со вкупно 431 општина и според сојузното министерство за транспорт, градежништво и урбанистички работи е одредена како средно урбанизирана област во Германија.

Метрополитенска област
Хановер-Брауншвајг-Гетинген-Волфсбург

Metropolregion
Hannover-Braunschweig-Göttingen-Wolfsburg
Карта на метрополитенската област Хановер-Брауншвајг-Гетинген-Волфсбург
Карта на метрополитенската област Хановер-Брауншвајг-Гетинген-Волфсбург
Држава Германија
Покраина Долна Саксонија
Најголеми градовиХановер
Брауншвајг
Гетинген
Волфсбург
Површина
 • Метро18,600 км2 (7,200 ми2)
Население (2007)
 • Метро3,900,000
 • Метро210/км2 (500/ми2)
 [1]
Час. појасCET (UTC+1)
Мреж. местоhttp://www.metropolregion-hbg.de/

Опис на областа уреди

Помеѓу градови во областа постојат големи земјоделски површини. Урбаната инфраструктурна мрежа се состои од автопатиштата А2, А7 и А39, како и брзи железнички врски.

Областа главно се заснова на услужниот сектор и производството. Најголемата група е Фолксваген во Волфсбург. Во областа се присутни седум универзитети (меѓу кои Гетингенскиот универзитет), девет високи школи, како и други 60 научно-истражувачки установи.

Членови уреди

 
Метрополитенската областа е означена со број 5 на картата на Германија

Членови на метрополитенската област се:

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Hannover Braunschweig Göttingen Wolfsburg IKM, Retrieved 12 June 2009.

Надворешни врски уреди