Хеминген (Долна Саксонија)

Хеминген (германски: Hemmingen) — град во округот Хановер, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 6 километри јужно од покраинскиот главен град Хановер.

Хеминген

Hemmingen

Поглед на Градското собрание на градот Хеминген
Поглед на Градското собрание на градот Хеминген
Поглед на Градското собрание на градот Хеминген
Грб на Хеминген
Хеминген во рамките на Германија
Хеминген
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хановер
Градски единици 7
Градоначалник Клаус-Дитер Шахт-Гајда (СДП)
Основни податоци
Површина 31,65 км2
Надм. височина 56 м
Население 18.941 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 598 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. H
Пошт. бр. 30953–30966
Повик. бр. 0511 / 05101
Портал www.stadthemmingen.de
Местоположба на градот Хеминген во рамките на округот Хановер
Карта
Карта
Координати 52°19′25″N 9°43′32″E / 52.32361° СГШ; 9.72556° ИГД / 52.32361; 9.72556Координати: 52°19′25″N 9°43′32″E / 52.32361° СГШ; 9.72556° ИГД / 52.32361; 9.72556

Географија уреди

Градски единици уреди

Градот Хеминген се состои од седум окрузи (градски единици):

  • Арнум (површина: 4,62 км2)
  • Дефезе (површина: 3,27 км2)
  • Харкенблек (површина: 3,49 км2)
  • Хеминген-Вестерфелд (површина: 5,32 км2)
  • Хидешторф (површина: 8,69 км2)
  • Олендорф (површина: 3,56 км2
  • Вилкенбург (површина: 2,68 км2).

Образование уреди

Во градот се наоѓаат три основни училишта и едно средно училиште.

Меѓународни односи уреди

Збратимени градови уреди

Хеминген е збратимен со следниве градови:

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски уреди