Хановер (административен округ)


Хановер (германски: Hannover) бил Regierungsbezirk на пруската Провинција Хановер и на Долна Саксонија, Германија, кој постоел од 1885 до 2004. Се наоѓа на југот од покраината околу градот Хановер, негов главен град.

Хановер
Hannover
Административен округ
Карта на Niedersachsen со округот Хановер
Карта на Niedersachsen со округот Хановер
ЗемјаГерманија
Сој. покраинаДолна Саксонија
Укинат31.12.2004
Админ. центарХановер
Површина
 • Вкупна9.046,82 км2 (349,300 ми2)
Население (30 септември 2004)
 • Вкупно2.167.343
 • Густина2,4/км2 (6,2/ми2)
Окрузи
(Kreise) од 2001 до 2004
  1. Дипхолц
  2. Хамелин-Пирмонт
  3. Хановер
  4. Хилдесхајм
  5. Холцминден
  6. Нинбург
  7. Шаумбург