Лангенхаген

град во Долна Саксонија, Германија

Лангенхаген (германски: Langenhagen) — град во округот Хановер, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа северно од покраинскиот главен град Хановер. На подрачјето на градот се наоѓа аеродромот Хановер.

Лангенхаген

Langenhagen

Поглед на Градското собрание на градот Лангенхаген во 1989 г.
Поглед на Градското собрание на градот Лангенхаген во 1989 г.
Грб на Лангенхаген
Лангенхаген is located in Германија
Лангенхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хановер
Градски единици 6
Градоначалник Мирко Хојер (ДХС)
Основни податоци
Површина 71,99 км2
Надм. височина 51 м
Население 54.652 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 759 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. H
Пошт. бр. 30851, 30853
30855, 30839
Повик. бр. 0511
Портал http://www.langenhagen.de
Местоположба на градот Лангенхаген во рамките на округот Хановер
Карта
Координати 52°26′22″N 9°44′24″E / 52.43944° N; 9.74000° E / 52.43944; 9.74000Координати: 52°26′22″N 9°44′24″E / 52.43944° N; 9.74000° E / 52.43944; 9.74000

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Градот Лангенхаген се граничи со општините Ведемарк, Изернхаген, како и со градовите Хановер и Гарбзен (од север, надесно).

Градски единициУреди

Градот Лангенхаген се состои од самиот град Лангенхаген (Лангенхаген-Мите, Лангенфорт, Бринк, Алт-Лангенхаген) и местата Енгелбостел, Годсхорн, Калтенвајде, Креенвинкел и Шуленбург.

ИсторијаУреди

Од 1866 до 1868 година, Роберт Кох работел во градот.

На 18 јуни 1972 година, терористот од Црвената Армија, Улрике Мајнхоф, бил уапсен во Лангенхаген.

На 17 август 1982 година, во Лангенхаген започнало првото масовно производство во светот на компакт дискови.

СтопанствоУреди

Меѓународни односиУреди

Поврзано: Список на збратимени градови во Германија

Збратимени градовиУреди

Лангенхаген е збратимен со следниве градови:

Познати луѓеУреди

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)
  2. "About TUIfly." TUIfly. Посетено на 12 May 2009.
  3. "Contact." TUIfly. Посетено на 12 May 2009.
  4. "Facts and Figures." Hapagfly. 1 June 2005. Посетено на 29 May 2009.
  5. Brenneke-munition.de Archived 2011-07-18 на Wayback Machine
  6. "Pressemitteilung". Посетено на 17 September 2010.

Надворешни врскиУреди